niedziela, lipca 13, 2025

Chinkali, czyli gruzińskie pierożki z mięsem

Chinkali gruzińskie pierożki z mięsem

Chinkali to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kuchni gruzińskiej – pierożki o charakterystycznym kształcie sakiewki, wypełnione soczystym mięsem i aromatycznym bulionem. Przygotowanie ich naprawdę nie jest trudne, choć przyznam, że wymaga odrobinę cierpliwości przy formowaniu zakładek. Poniżej przedstawiam Wam przepis, dzięki któremu można odtworzyć smak prawdziwej Gruzji we własnej kuchni.
 
Ilość: 10-22 sztuki
Czas przygotowania: około 1,5 godziny

 

Chinkali – składniki: 


Ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 250 ml ciepłej wody
  • 1/2 łyżeczki soli (można dodać odrobinę więcej)

Farsz: 

  • 300 g mielonej wołowiny (można dodać też trochę wieprzowiny)
  • 1 mała cebula, drobno posiekana
  • 1-2 ząbki czosnku, przeciśnięte
  • 100 ml zimnej wody lub bulionu
  • 1/2 mielonej kolendry (opcjonalnie)
  • 1/4 łyżeczki zmielonego kminu rzymskiego (opcjonalnie)
  • sól i świeżo mielony pieprz do smaku (około 1 płaska łyżeczka soli i 1/2 łyżeczki pieprzu)
  • świeża kolendra lub natka pietruszki 


Gruzińskie pierożki z mięsem – przygotowanie:

 
W dużej misce należy wymieszać mąkę z solą, a następnie stopniowo wlewać ciepłą wodę i zagniatać ciasto, aż stanie się gładkie i elastyczne. Gotowe ciasto trzeba przykryć i odstawić na około 30 minut, żeby odpoczęło. W tym czasie można przygotować farsz. W głębokiej misce należy połączyć mięso mielone z drobno posiekaną cebulą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Całość doprawić solą, pieprzem i ewentualnie kminem. Następnie cały czas mieszając ręką, powoli wlewać zimną wodę lub bulion, aż masa stanie się kleista i wilgotna. Na końcu dodać posiekaną kolendrę lub natkę pietruszki i jeszcze raz wszystko dokładnie wymieszać.
 
Gdy ciasto odpocznie, trzeba je rozwałkować na cienki placek i wykrawać z niego krążki o średnicy około 12 cm. Na każdym krążku umieścić porcję farszu, po czym zebrać brzegi ciasta do góry, tworząc gęste zakładki i zlepiając je u góry w charakterystyczny supełek. W dużym garnku należy zagotować wodę z dodatkiem soli. Chinkali wrzucać partiami, delikatnie mieszając drewnianą łyżką, by nie przywarły do dna. Gotować przez około 7–8 minut od momentu wypłynięcia, następnie wyjąć łyżką cedzakową na talerz. Podawać gorące, posypane świeżym szczypiorkiem lub kolendrą, bez dodatków albo z odrobiną pieprzu. W Gruzji chinkali je się rękami, wypijając najpierw bulion ze środka, a potem zjadając resztę pieroga.

Gruzińskie pierożki z mięsem – dodatkowe informacje:

 
Tradycyjne ciasto na chinkali przygotowuje się bez dodatku jajka. Mąka, ciepła woda i sól w zupełności wystarczają, by uzyskać elastyczne, łatwe do formowania ciasto. Dodatek jajka sprawiłby, że ciasto stałoby się twardsze i mniej podatne na zlepianie zakładek, co utrudniałoby formowanie charakterystycznych fałdek.
 
Chinkali z mięsem

Gruzińskie pierożki z mięsem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger