poniedziałek, lipca 31, 2023

Olej lniany - właściwości, stosowanie i przeciwwskazania. Który olej lniany wybrać?


Olej lniany znam od wielu lat i tak samo długo jest on stałym bywalcem w mojej kuchni. Kiedyś przy kłopotach z żołądkiem polecił mi go gastrolog. Olej lniany jest nierówny olejowi, więc aby całkowicie korzystać z jego właściwości należy wybrać ten odpowiedni. Dziś Wam napiszę kilka słów o dobroczynnym działaniu oleju, na co zwracać uwagę przy jego zakupie oraz przedstawię Wam propozycję produktów, które sama testowałam. Zapraszam do dalszej części tekstu.

Olej lniany - co to jest?


Olej lniany jest pozyskiwany metodą tłoczenia na zimno z nasion lnu, które wytwarzają torebki nasienne lnu zwyczajnego. Olej posiada żółtą barwę oraz bardzo charakterystyczny, lekko orzechowy smak i zapach. Jest bardzo wartościowym składnikiem w diecie.

Olej lniany - skład

 
Olej lniany, zwany również budwigowym zawiera mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ta druga nazwa pochodzi od doktor Johanny Budwig, która w swojej tezie obwieściła, że niedobór kwasów 0mega-3 w diecie człowieka prowadzi do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Stworzyła własną dietę, której głównym składnikiem jest właśnie olej lniany. 
 

Olej lniany zawiera kwasy tłuszczowe takie jak:

  • kwas linolenowy
  • kwas oleinowy
  • kwas linolowy
  • kwas palmitynowy
  • kwas stearynowy
 
Zawartość kwasów w oleju może różnić się ze względu na odmianę lnu oraz jego warunki środowiskowe.
 

 

Oprócz tego w oleju znajdziemy:

  • witaminę A
  • witaminą E 
  • sterole roślinne: β-sitosterol, campesterol, avenasterol, stigmasterol
  • karotenoidy, w tym sporo luteiny

Olej lniany - właściwości

 
Olej lniany posada mnóstwo właściwości zdrowotnych, ale i nie tylko. 
 

Do najważniejszych z nich należą:

  • regulacja poziomu cholesterolu we krwi
  • zapobieganie chorobom układu krążenia
  • zapobieganie chorobom nowotworowym
  • minimalizowanie stanu zapalnego
  • wspomaganie procesu zapłodnienia
  • wspomaganie metabolizmu
  • regeneracja błony śluzowej układu pokarmowego
  • wsparcie układu nerwowego
  • wspomaganie w leczeniu depresji
  • zwiększenie koncentracji i uwagi
  • stosowany wewnętrzne lub zewnętrznie poprawia wygląd skóry, paznokci i włosów


To tylko kilka z wielu pozytywnych działań oleju lnianego, bo jest ich naprawdę mnóstwo. Sama stosuję olej lniany od bardzo długiego czasu i widzę różnicę w moim zdrowiu oraz samopoczuciu.


Olej lniany - jak stosować?

 
>> Uwaga! Olej lniany nie nadaje się do smażenia! Poddanie go działaniu wysokiej temperatury sprawia, że olej traci wszystkie swoje właściwości!

Olej lniany doskonale nadaje się do sałatek, koktajli, past, czy gotowanych warzyw. Można go również spożywać po łyżeczce z butelki. Z reguły dawkowanie oleju wynosi 1g na każdy kilogram ciała. Oznacza to, że najlepiej przyjmować od 2 to 4 łyżek oleju dziennie, a w celach leczniczych najlepiej 6-8 łyżek. Olej lniany można podawać także dzieciom.

Olej lniany - przeciwwskazania


W zasadzie olej lniany to samo dobro, ale powinny na niego uważać osoby z wrażliwymi jelitami oraz cierpiące na przewlekłe biegunki, ponieważ olej wpływa także na motorykę jelit. Kobiety w ciąży fakt spożywania oleju powinny skonsultować z lekarzem ze względu na jego wpływ na gospodarkę hormonalną. Pamiętajmy również, że związki zawarte w oleju mogą obciążyć nerki oraz wątrobę.

Olej lniany - który wybrać?


Olej lniany ze względu na dużą zawartość kwasów omega-3 nie jest produktem zbyt trwałym, dlatego też warto wybierać taki, który tłoczony nie więcej niż 3 miesiące przed sprzedażą. Ważne jest też, aby był w ciemnej butelce i przechowany w chłodnych warunkach, ponieważ ekspozycja na światło sprawia, że olej traci swoje właściwości. Najlepszy jest 100% olej tłoczony na zimno, nierafinowany, nieoczyszczony i niefiltrowany. Dobrym przykładem może być olej BOFLAX.

Olej lniany - w jakiej formie?


Najbardziej opłacalne jest kupienie oleju w buteleczce, lecz dla tych, którzy chcą go wprowadzić do swojej diety i niestety nie mogą polubić specyficznego smaku oleju lnianego, odpowiednią opcją będą kapsułki z olejem lnianym
 


Jestem ciekawa czy stosujecie w swojej kuchni olej lniany. Ja nie wyobrażam sobie nie mieć go w lodówce. Dajcie znać w komentarzach.

Wpis w ramach współpracy/testowania produktów.

11 komentarzy:

  1. Też używam, zwłaszcza do sałatek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No niestety cierpię na nieswoiste przewlekłe zapalenie jelit i niestety nie mogę go stosować :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Olej lniany to świetny produkt. Warto go stosować.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo lubię olej lniany. Jest świetny! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna dawka wiedzy - zwłaszcza, że też zastanawiałam się nad spożywaniem oleju lnianego. Teraz będę mogła dobrze wybrać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Stosuję od jakiegoś czasu :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Lubię olej lniany w sałatkach zamiast oliwy :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nigdy nie używałam oleju lnianego. Będę musiała zagłębić się w temat

    OdpowiedzUsuń
  9. Wiem, że ma super właściwości, czasem dodaję do sałatek

    OdpowiedzUsuń
  10. Dodałabym jeszcze, że olej lniany fenomenalnie działa też na skórę i włosy. niweluje podrażnienia, stany zapalne, ale też wyrównuje koloryt cery. stosowałam go dość długo i mam wrażenie, że zmniejszył moje worki pod oczami. Wykorzystywałam go też do olejowania włosów i faktycznie, moje kosmyki stały się mocniejsze i bardziej skłonne, przestały nadmiernie wypadać. Jestem fanką tego oleju i naprawdę mocno polecam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger