wtorek, czerwca 13, 2023

5 sposobów na dziecięcą nudę

 
Dzieci nie lubią się nudzić – wiedzą to wszyscy rodzice, którzy muszą na co dzień znosić irytujące „nudzi mi się!”. Czasem można zostawić dzieci samym sobie – miewają wtedy kreatywne pomysły. Ich skutkiem bywają jednak malunki na ścianach, kuchnia cała w mące czy bieganie po korytarzu
przychodni… Warto więc mieć na podorędziu kilka bezpiecznych pomysłów na dziecięcą nudę.

Każde dziecko potrzebuje różnorodności w zabawie. Po szaleństwie na podwórku chętnie usiądzie przy stoliku i rozwiąże zagadki dla dzieci. Po oglądaniu książeczek jego umysł może potrzebować muzyki i tańca. Najlepiej wszystko na przemian – trochę ruchu, trochę spokojnego siedzenia, stymulowanie różnych zmysłów po kolei. Oto 5 aktywności, które można zaproponować dziecku po usłyszeniu po raz kolejny „nudzi mi się!”.

 

1. Zagadki dla dzieci

Każde dziecko ma w sobie coś z odkrywcy. Nowe odkrycia motywują do dalszego działania. Właśnie dlatego zagadki dla dzieci to coś, co uwielbia każdy maluch. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dobrać odpowiedni stopień trudności do wieku – zagadka nie może być ani zbyt łatwa ani zbyt trudna. Jest to jedna z zabaw, która wymaga interakcji z rodzicem. Warto z niej korzystać np. czekając na lekarza w przychodni.
 

2. Zabawy paluszkowe

Młodsze dzieci bardzo lubią różne wierszyki i wyliczanki. Najmniejszym pociechom podobają się wszelkie rymowanki połączone z dotykaniem rączek, czyli tzw. zabawy paluszkowe. Taka aktywność bardzo dobrze sprawdzi się u maluchów, które są za małe na zagadki dla dzieci. Można ją wykorzystać, gdy dziecko nudzi się w wózku na przystanku autobusowym lub w poczekalni.
 

3. Książeczki z naklejkami

Naklejki są uwielbiane przez większość dzieci. Dlatego warto mieć w zapasie kilka książeczek do wyklejania lub specjalny zestaw z naklejkami wielorazowymi. Podobnie jak zagadki dla dzieci, mogą one uratować marudne popołudnie, gdy rodzic zajmuje się sprzątaniem albo urozmaicić przedłużające się czekanie w kolejce u stomatologa.
 

4. Tańce z pokazywaniem

Internet jest pełen pomysłów. Można tam łatwo znaleźć filmiki z rytmicznymi piosenkami, do których ułożony jest prosty taniec. Żeby się ich nauczyć, zwykle nie potrzeba szczególnego talentu muzycznego. Wielu z nich dzieci uczą się w przedszkolach. Warto znać 2-3 takie tańce z pokazywaniem, by móc je wykorzystać, gdy dziecku zaczyna się nudzić rysowanie lub czytanie książeczek. Można to potraktować jako przerwę na rozprostowanie się i spożytkowanie energii.
 

5. Wystukiwanie rytmów

Jeśli dziecko się nudzi, a jednocześnie rozpiera je energia i ciężko mu usiedzieć w miejscu, najlepiej zająć je aktywnością wymagającą ruchu. Dobrze byłoby, gdyby maluch mógł się po prostu wybiegać, ale nie wszędzie jest to możliwe. Na siedząco można mu zaproponować zabawę ruchową w powtarzanie gestów i wystukiwanie rytmów dłońmi. Najłatwiej zacząć od rytmu na melodię „We will rock you”. Potem można wymyślać coraz bardziej skomplikowane ruchy, a na koniec zasugerować, by to dziecko zaproponowało coś od siebie. Najważniejsze jest, by bawić się w to wspólnie, bo wtedy czas mija najszybciej.

4 komentarze:

 1. U nas teraz na tapet są wzięte książeczki z naklejkami. Prawdziwy hit.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wystukiwanie rytmów i naklejki Zawsze są pomocne na nudę

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne propozycje na wspólne zabawy :)
  Kiedyś często z siostrami rozwiązywałyśmy różnego rodzaju łamigłówki albo robiłyśmy własny teatrzyk, ze scenariuszem, próbami, a na koniec dnia występowałyśmy przed rodzicami :D
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten etap mam już za sobą, moi synowie tak szybko wyrośli!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger