sobota, maja 20, 2023

Ile zielonej herbaty można wypić w ciągu dnia?


Korzyści płynące z picia zielonej herbaty są powszechnie znane. Coraz więcej badań wskazuje pozytywny wpływ tego napoju na funkcjonowanie organizmu. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy można przesadzić z jego spożywaniem. W jakich przypadkach picie zielonej herbaty może być niekorzystne dla zdrowia? Dowiedz się, jaka ilość naparu przynosi najlepszy efekt.

 

Zielona herbata — jaki ma skład?

 
Każdy rodzaj herbaty zawiera wiele ważnych składników bioaktywnych, które mają bardzo korzystne dla zdrowia właściwości. Ciężko jest jednak przypisać zasługi pojedynczym składnikom naparów, gdyż najcenniejsze jest ich połączenie. W przypadku zielonej herbaty będą to przede wszystkim:
 • polifenole i flawonoidy — wyróżnia je wysoka aktywność przeciwutleniająca,
 • polisacharydy — wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i immunoregulacyjne,
 • pigmenty — działają przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i stanowią ochronę wątroby,
 • aminokwasy — wpływają pozytywnie na funkcje poznawcze, regulują emocje i chronią przed chorobami np. układu krążenia,
 • alkaloidy — mają działanie przeciwutleniające i przeciwcukrzycowe,
 • saponiny — działają przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo, immunoregulacyjnie i chronią układ krążenia,
 • jony potasu, fluoru i glinu,
 • witaminy C, E, B, K.
 
Wszystkie wymienione składniki sprawiają, że herbata zielona może mieć bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zachęcamy do spróbowania wysokiej jakości zielonej herbaty, np. ze sklepu Cafe Silesia: https://www.cafesilesia.pl/pol_m_Herbata_HERBATA-ZIELONA-225.html
 

Jakie korzyści przynosi picie zielonej herbaty?

 
Ze względu na bioaktywne substancje zielona herbata przynosi korzyści, jakich nie gwarantują inne gorące napoje. Wspiera ona układy organizmu oraz zapobiega wielu chorobom. Regularne picie herbaty zielonej sprawia też, że mniej problematyczne stają się mniej poważne dolegliwości takie jak złe samopoczucie, zmęczenie czy osłabienie.
Aby wydobyć z zielonej herbaty to, co najlepsze, trzeba zwrócić uwagę na proces parzenia. Duży wpływ na jakość napoju ma odpowiednia temperatura wody, dlatego warto zaopatrzyć się w czajnik z systemem regulacji. Tego typu akcesoria znajdziesz w internetowym sklepie Cafe Silesia.
 

Herbata zielona — ile dziennie można pić?

Mnogość i różnorodność składników bioaktywnych w zielonej herbacie może spowodować, że w niektórych przypadkach napój ten nie będzie korzystny dla zdrowia. Optymalna ilość naparu zależy oczywiście od danej osoby i jej stanu zdrowia, ale zazwyczaj przyjmuje się, że najlepiej ograniczyć picie zielonej herbaty do 2-3 filiżanek na dzień. Warto jednak zaznaczyć, że toksyczne efekty spożywania naparu obserwowane są rzadko, nawet w przypadku większych ilości. Zazwyczaj nie ma więc powodów do obaw o niepożądane reakcje.
 

Kiedy ograniczyć picie zielonej herbaty?

 
Podczas ustalania diety należy mieć na uwadze przede wszystkim swój stan zdrowia oraz występujące dolegliwości. Ograniczenie herbaty zaleca się osobom, które i tak spożywają duże ilości kofeiny. Jednoczesne picie tego rodzaju naparów oraz kawy czy popularnych energetyków może być niekorzystne dla zdrowia. Poza tym zielonej herbaty nie powinny spożywać:
 • osoby z niedoborem żelaza,
 • pacjenci z niewydolnością nerek,
 • małe dzieci,
 • osoby z anemią,
 • kobiety w ciąży lub miesiączkujące,
 • osoby w trakcie chemioterapii,
 • osoby cierpiące na bezsenność.
 
Warto zaznaczyć, że nie zaleca się też spożywania napojów z kofeiną na 2-3 godziny przed snem.
 

6 komentarzy:

 1. Ja tylko od czasu do czasu piję zieloną herbatę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy moich przeciwwskazaniach dobrze jednak, że ich nie lubię :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś piłam zieloną herbatę z ananasem, ale teraz wybieram tylko czarną

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem, że daje kopa, bo jak wieczorem wypiłam to nie mogłam zasnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za jej smakiem. Kilka razy próbowałam ją pić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy wpis na temat herbaty zielonej.
  Jeśli jesteśmy przy tym temacie, to podzielę się tutaj z Wami publikacją naukową, która odnosi się do właściwości zielonej herbaty. Zgodnie z publikacją pt. "Beneficial effects of green tea--a review", C. Carbrera, R. Atacho, R. Gimene, "Recent human studies suggest that green tea may contribute to a reduction in the risk of cardiovascular disease and some forms of cancer, as well as to the promotion of oral health and other physiological functions such as anti-hypertensive effect, body weight control, antibacterial and antivirasic activity, solar ultraviolet protection, bone mineral density increase, anti-fibrotic properties, and neuroprotective power." https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16582024/
  Jak widać, herbata zielona ma wiele różnych pozytywnych właściwości.
  Warto dodać, że zielona herbata także zwiera kofeinę ok. 169–450 mg, dlatego też nie należy przesadzać z ilością spożycia herbaty.
  Ja bardzo lubię zieloną herbatę i od czasu do czasu ją piję. Uwielbiam zieloną herbatę. Jest dla mnie lepsza niż zwykła czarna herbata.

  Pozdrawiam Cię serdecznie, słonecznie i od serca 🤗💝
  Patryk

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger