wtorek, marca 21, 2023

W jakim garnku najlepiej ukisić kapustę?


Niskokaloryczna, a jednocześnie wzmacniająca odporność, wspierająca trawienie, obniżająca poziom tzw. złego cholesterolu i poprawiająca stan cery – tymi cechami wyróżnia się kapusta kiszona. W jakim naczyniu ją ukisić, by czerpać w pełni z jej dobroczynnego wpływu?

 

Szczelność i sterylność przede wszystkim

Wybierając naczynie do kiszenia, należy zadbać przede wszystkim o to, by było ono szczelne i sterylne. Tylko taki pojemnik pozwoli na przeprowadzenie udanego procesu fermentacji. Tym samym wszelkie garnki do kiszenia kapusty z założenia muszą umożliwiać tzw. fermentację beztlenową. W przemysłowej produkcji do kiszenia kapusty stosuje się duże, dębowe beczki.

Z kolei, kiedy Ty decydujesz się na kiszenie przeprowadzane na własny użytek, wykorzystaj w tym celu dedykowane naczynia do kiszenia, posiadające specjalne zamknięcia i dołączony obciążnik. Możesz też wykorzystać specjalne naczynie kamionkowe do kiszenia albo niewielką beczułkę w rozmiarze dostosowanym do potrzeb Twojej rodziny. Niektórzy sięgają również po worki do kiszenia kapusty.
 

Garnki z kołnierzem beztlenowym

Interesującą opcją kiszenia są tzw. garnki z kołnierzem beztlenowym. Tego typu naczynia wspierają proces fermentacji beztlenowej. Brak dostępu do tlenu sprawi, że cały proces kiszenia przebiegnie niezwykle szybko i bez większych trudności. Tego typu naczynie doskonale chroni przed rozwojem pleśni. Takie garnki sprawdzą się dobrze, gdy po raz pierwszy decydujesz się na zakiszenie kapusty. Pozostawiają szerokie pole do działań i dają duży margines do popełniania ewentualnych błędów, których – zwłaszcza na początku – nie sposób uniknąć.
 

Beczka do kiszenia kapusty z kamionki

To po prostu dość duże, kilkulitrowe naczynie wykonane z kamionki o kształcie beczki, pozwalające na kiszenie kapusty. Spore rozmiary pozwalają na wygodne ukiszenie większej porcji kapusty, której starczy dla wszystkich domowników. Ponadto tego typu beczka charakteryzuje się ciekawym designem, wprowadzającym prawdziwie swojski klimat do Twojego mieszkania. Z tego powodu doskonale sprawdzi się w domach urządzonych w tradycyjny sposób lub w tych, gdzie króluje styl prowansalski. Pokrywa takiej beczki jest na tyle szczelna, że skutecznie chroni zawartość przed dostępem powietrza, a także promieni słonecznych, owadów czy kurzu. Dzięki temu przez naprawdę długi czas możesz cieszyć się niezwykłym smakiem i aromatem kapusty zamkniętej w kamionce. 
 

Garnki z kamionki

Typowym naczyniem przeznaczonym do kiszenia kapusty są garnki wykonane z kamionki. Wyróżniają się doskonałą szczelnością oraz hermetycznością. Ponadto kiszenie kapusty w garnku kamionkowym jest znacznie bardziej poręczne, ponieważ naraz nie przygotowuje się dużej ilości kiszonki jak np. w przypadku beczki, ale przyrządza się mniejszą ilość. W ten sposób można uniknąć przekiszenia. Garnki z kamionki oprócz ewidentnej funkcjonalności, mają również mnóstwo walorów wizualnych. To zazwyczaj pojemniki o charakterystycznym wypukłym kształcie, brązowym kolorze i interesującym opisie na wierzchu. Dzięki temu mogą stanowić ciekawy gadżet w Twojej kuchni, wprowadzający swojski, rustykalny klimat. Taki garnek kamionkowy to także świetny pomysł na prezent dla miłośnika różnego rodzaju kiszonek i przekąsek tego typu.
 

Klasyczne garnki emaliowane – świetne do kiszenia

Co jednak w sytuacji, gdy nie dysponujesz garnkami wykonanymi z kamionki? Czy wówczas musisz zrezygnować z przygotowania kapusty kiszonej? Absolutnie nie. Przeszukaj swoje domowe szafki i wykorzystaj do kiszenia klasyczne naczynia. Garnki emaliowane sprawdzą się w takiej sytuacji znakomicie. Oprócz takich garnków możesz sięgnąć też po słoje szklane. Nadają się świetnie do kiszenia. W małych słoikach zakisisz mniejsze porcje, dzięki temu nie będziesz marnować kapusty w momencie, gdy otworzysz słój, ponieważ od razu zjesz całą zawartość wraz ze swoją rodziną.

Typy naczyń, które nie sprawdzą się w procesie kiszenia kapusty to garnki metalowe, aluminiowe oraz plastikowe.

Kiszenie kapusty to prawdziwe wyzwanie, ale walory zdrowotne i smakowe tego przysmaku rekompensują każdy wysiłek.

4 komentarze:

  1. Te emaliowane garnki są świetne!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam dwa dość duże garnki do tego celu, sprawdzają się świetnie

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię kiszoną kapustę. Sama nigdy nie kisiłam. Będę musiała zapamiętać wskazówki

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger