czwartek, marca 16, 2023

OC jest zbyt drogie? Doradzamy, jak znaleźć tańsze

tanie-oc

Znalezienie dobrej polisy OC nie musi być czasochłonnym zajęciem. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać atrakcyjnych ofert. Czy istnieją narzędzia, które mogą nam w tym pomóc? Dowiedzmy się więcej. 

Kluczowe informacje o polisie

Wykupienie OC dla pojazdu jest obowiązkiem każdego kierowcy. Zakres działania takiej polisy określają przepisy prawne, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ten sam podstawowy pakiet umowy. To skuteczna ochrona pojazdu w przypadku, gdy dojdzie do jego uszkodzenia lub zniszczenia w trakcie wypadku czy kolizji. OC obejmuje nie tylko w czasie samej jazdy, ale także m.in. w trakcie postoju, garażowania, załadunku czy wysiadania z samochodu. Dodatkowo osoby poszkodowane mogą liczyć na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, a w wyniku śmierci – ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie dla bliskich ofiary.

Jednak najczęściej można spotkać się z różnymi wysokościami składek na OC, ponieważ firmy ustalają własne ceny ubezpieczenia zależne od wybranych czynników. Najczęściej opierają swoje stawki na danych dotyczących zarówno pojazdu, jak i właściciela. Będzie to m.in.:
● marka, model i wersja np. samochodu,
● rodzaj i pojemność silnika,
● rok produkcji pojazdu,
● wiek i stan cywilny osoby,
● miejsce zamieszkania,
● indywidualna historia zniżek.

Na podstawie takich informacji i własnych ustaleń towarzystwo ubezpieczeniowe dopasowuje wysokość składki dla kierowców. Jednak to, co bardziej liczy się dla jednej firmy, druga może postrzegać inaczej – stąd wynikają różnice między ostatecznymi cenami. 

Wzrosty cen a niższe OC – czy to możliwe?

Kolejne wzrosty cen mają wpływ na każdą sferę naszego życia, nie jest więc zaskoczeniem to, że zwiększają się także składki na ubezpieczenie OC. Poza rosnącą inflacją oraz nowymi stawkami wynagrodzeń minimalnych kluczowy dla podwyższenia cen stanie się również dostęp do bazy, gdzie zawarte są informacje o wykroczeniach drogowych, do których dopuścili się kierowcy. Bazując dodatkowo na takich danych, towarzystwa mogą zaoferować poszczególnym właścicielom pojazdów znacznie wyższe składki w związku z ich historią na drogach i liczbą zebranych punktów karnych.

W takich sytuacjach można zastanawiać się, gdzie najtaniej OC? Gdy zależy nam na lepszej cenie, powinniśmy porównać różne oferty dostępne na rynku. Warto zastanowić się, która z nich będzie dla nas najlepsza, ponieważ może się okazać, że w naszej sytuacji przydatny stanie się pakiet rozszerzony o AC i NNW, co dodatkowo wpłynie na składkę

Skuteczne sposoby na obniżenie składki

Jak zostało wspomniane, do najprostszego sposobu uzyskania niższego ubezpieczenia OC należy porównywanie cen, co ułatwia internetowa porównywarka. Dla właścicieli samochodów, którzy liczą na lepszą stawkę, dobre rozwiązanie stanowi przeniesienie się do innego towarzystwa. Natomiast dla młodych kierowców skutecznym sposobem uzyskania niższej składki jest zostanie współwłaścicielem pojazdu razem z członkiem rodziny o większym doświadczeniu. Alternatywą jest także wyrobienie prawa jazdy na motocykl, którego składki OC mogą wynosić znacznie mniej. Więcej o przebiegu kursu, wyrobieniu dokumentu i związanych z tym kosztach dowiemy się na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/prawo-jazdy-na-motor/.

2 komentarze:

  1. Porównanie cen to nasz sprawdzony sposób od lat. Polecamy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja korzystałam z porównywarki. Udało mi się znaleźć tańsze o 200 zł

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger