środa, grudnia 07, 2022

Jakie są objawy i jak przebiega leczenie skręcenia kostki?

Jakie są objawy i jak przebiega leczenie skręcenia kostki?
 
Powiedzenie 'wypadki chodzą po ludziach', nabiera szczególnego znaczenia, gdy mowa o problemach w obrębie stawu skokowego. Skręcenie kostki jest bowiem jednym z najbardziej uciążliwych urazów. Potrafi wykluczyć z codziennej aktywności nawet na kilka tygodni. A jeśli pacjent nie podejmie leczenia zgodnie z zaleceniami ortopedy, powrót do stanu sprzed wypadku, może być nawet niemożliwy. Skręcenie stawu skokowego nie zdarza się wyłącznie sportowcom. Wystarczy niefortunne ustawienie stopy podczas gołoledzi, by doszło do uszkodzenia torebki stawowej. Czym jest skręcenie kostki i co zrobić, by jak najszybciej wrócić do zdrowia?

1. Na czym polega skręcenie stawu skokowego?

2. Objawy przy skręceniu stawu skokowego

a) Skręcenie kostki, a zwichnięcie

3. Leczenie i powikłania po skręceniu stawu skokowego?

4. Indywidualne leczenie przy skręcenia kostki 

 

Na czym polega skręcenie stawu skokowego?


Skręcenie stawu skokowego (więcej przeczytasz tutaj:https://polmed.pl/zdrowie/skrecenie-stawu-skokowego-czyli-tzw-skrecenie-kostki-czym-jest/) jest jedną z najczęściej występujących kontuzji jeśli chodzi o kończyny dolne. Uraz dotyczy więzadła oraz torebki stawowej. Do skręcenia kostki dochodzi na skutek nienaturalnego ustawienia stopy. Wykrzywienie najczęściej wiąże się z wywinięciem jej na zewnątrz, aniżeli do środka. Zdarza się, że do skręcenia dochodzi nieoczekiwanie, co wiąże się z dosyć skomplikowaną i wbrew pozorom delikatną budową stawu. Skręcenie może nastąpić na skutek utraty stabilności, a często również w przypadku osób aktywnych fizycznie - z przeciążenia. Na zwiększenie ryzyka skręcenia stawu skokowego, wpływa także nieodpowiednie obuwie. Dlatego też uraz często dotyczy początkujących sportowców, a w tym m.in. biegaczy. Brak dobrego obuwia, powoduje niestabilność stawu i może doprowadzić do upadku. 


Objawy skręcenia kostki


Objawy skręcenia stawu skokowego są dosyć charakterystyczne. Należą do nich m.in. ostry, piekący ból odczuwany również podczas spoczynku, a także opuchnięta kostka i jej okolice. W kolejnych dniach, mogą się również pojawić siniaki, a nawet krwiak. Intensywność dolegliwości bólowych jest uzależniona od indywidualnego przypadku. W zależności od stopnia zaawansowania urazu, pacjent odczuwa zarówno niewielki ból, jak i skrajnie silny. Skręcenie kostki w ortopedii objawia się na kilku poziomach. To lekarz ortopeda na podstawie badania, określa stopień urazu. Stopień I, najmniej groźny, nie wymaga specjalistycznego leczenia. Obrzęk, jak i dolegliwości, ustępują po kilku dniach. Stopień II charakteryzuje się opuchlizną i bólem, a występuje na skutek niestabilności stawu. Dlatego też lekarz, by go unieruchomić, zazwyczaj zaleca pacjentowi stabilizator, który nie będzie pogłębiał stanu zapalnego. Najbardziej poważny stopień III, dotyczy urazów, podczas których doszło do całkowitego rozerwania więzadeł i torebki stawowej. 


Skręcenie kostki, a zwichnięcie


Zwichnięcie stawu skokowego jest dużo bardziej poważnym urazem, aniżeli skręcenie. Dochodzi tutaj do przemieszczenia się kości stawu względem siebie. Problem dotyczy zazwyczaj kości piszczelowej i skokowej. Poza tym, zwichnięciu kostki towarzyszy uszkodzenie torebki stawowej oraz więzadeł. Objawy są jeszcze bardziej nieprzyjemne niż skręceniu kostki. Niejednokrotnie, by pacjent wrócił do zdrowia, niezbędne jest leczenie operacyjne. 


Leczenie i powikłania po skręceniu stawu skokowego?


Staw skokowy jest złożonym stawem jednoosiowym. Dlatego też skręcona kostka wymaga specjalistycznej konsultacji niezależnie od stopnia zaawansowania urazu. Pacjent, nawet w przypadku objawów I stopnia, powinien skonsultować go z ortopedą, który wskaże odpowiednią drogę leczenia. Skręcony staw skokowy w wielu przypadkach niestety wiąże się z powikłaniami w tym m.in. z przewlekłą niestabilnością. Poza tym uszkodzona torebka czy więzadła, nie zawsze zrastają się prawidłowo, co w konsekwencji może doprowadzić do ponownego urazu. W związku z tym tak ważną rolę w jego leczeniu, stanowi cierpliwość i podporządkowanie się procesowi leczenia. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie szczególnie jeśli chodzi o sportowców zmuszonych pożegnać się na jakiś czas z aktywnością. Ryzyko powikłań jest jednak na tyle duże, że mimo wszystko warto skupić się na regeneracji. 


Indywidualne leczenie skręcenia kostki


Uraz w stawie skokowym objawia się na różnym poziomie. Skręcenie kostki wymaga indywidualnej diagnostyki ortopedy. Tylko na podstawie badań, lekarz może przygotować dedykowany i skuteczny 'plan naprawczy'. W każdym przypadku leczenie skręconej kostki będzie przebiegało inaczej. W urazie I stopnia, konieczne jest jedynie odciążenie stawu i chłodne kompresy. II stopień leczy się zazwyczaj żelami lub za pomocą maści przeciwbólowych. Najbardziej groźny jest stopień III, gdzie poza środkami łagodzącymi dolegliwości, konieczne jest unieruchomienie stopy gipsem, a po 3 tygodniach stabilizatorem. Ważną kwestię w drodze do pełnego zdrowia stanowi rehabilitacja. Zaleca się ją pacjentom z urazem II oraz III stopnia. Dzięki wzmocnieniu kończyn dolnych, pacjent po kilku tygodniach, może wracać do aktywności.

Pozornie niewinne skręcenie kostki, każdorazowo warto skonsultować z lekarzem specjalistą. Upadek czy też potknięcie, objawiające się bólem i opuchlizną, nawet jeśli po kilku dniach minie, powinno być poddane kontroli. Powikłania po urazie mogą bowiem dać o sobie znać z czasem na skutek utraty stabilności stawu skokowego.

7 komentarzy:

 1. Aż zabolało auuuuć :) Miałam w swojej młodości jak policzyłam o jeden schodek do piwnicy za mało, a później naginałam z tą nogą na 4 piętro. Jak to bolało! Umordowana bólem dopiero po tygodniu poszłam do lekarza. Wkurzona na maxa na mojego męża z tą nogą poszłam przerwać urlop wychowawczy :D Że ja go wtedy nie przydusiłam poduszką we śnie :D :D: D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie zwichnęłam sobie kostki na szczęście.

  OdpowiedzUsuń
 3. moja mama miała z 9 razy, weszło to u niej w nawykowe skręcenie kostki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie ♡
  Nigdy nie miałam skręconej kostki, domyślam się że to bolesne przeżycie. Każdemu kto ma z tym do czynienia, życzę dużo, dużo zdrowia!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger