wtorek, grudnia 06, 2022

Jakie atuty posiada ciasto na pizzę wyrastające 24 godziny?

Jakie atuty posiada ciasto na pizzę wyrastające 24 godziny?
 

Uwielbiam pizzę. Ale kocham ją jeszcze bardziej, gdy ma idealną skórkę, która jest chrupiąca i miękka, z dobrą podstawą, która utrzymuje wszystkie dodatki. Jednak nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza jeśli robisz domowe ciasto (co bardzo polecam). W końcu w kuchni jest tylko tyle mąki i drożdży w danym momencie! Dlatego też dzisiaj przyjrzymy się temu, co się dzieje, gdy pozwolisz ciastu wyrastać przez 24 godziny, a nie tylko godzinę czy dwie - i jak może to poprawić Twoje doświadczenie w robieniu pizzy. 


Czas trwania fermentacji


Czas fermentacji, czyli czas potrzebny na wyrośnięcie ciasta, jest ważnym czynnikiem przy robieniu pizzy. Często można spotkać się z przepisami, które zalecają czas fermentacji od jednej do 24 godzin.

Łatwo zrozumieć, dlaczego ten etap jest tak istotny: Podczas pierwszego etapu wyrastania, komórki drożdży konsumują cukry obecne w mące i wytwarzają dwutlenek węgla jako produkt uboczny - co powoduje, że ciasto rozszerza się i nabiera lekkiej konsystencji. Ale nawet jeśli przeszedłeś przez wszystkie właściwe etapy wyrabiania ciasta na pizzę, ale pominąłeś tę kluczową część procesu, mogłeś nie zauważyć żadnej różnicy w gotowym produkcie, ponieważ fermentacja nie zawsze daje o sobie znać wizualnie - to znaczy, jeśli nie zachodzi zbyt szybko lub zbyt wolno!

Pozwól ciastu wyrosnąć


Wyrastanie ciasta jest ważne, ale może być nieco mylące. Nie martw się jednak - nie musisz zgadywać, jak długo ciasto musi wyrastać i mieć nadzieję, że będzie to najlepsze. Istnieje kilka zasad, które pomogą Ci dokładnie określić, kiedy Twoje ciasto na pizzę jest gotowe do pieczenia.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że pozostawienie ciasta do wyrośnięcia na długi czas jest kluczowe. Wiele osób uważa, że jeśli ciasto będzie wyrastać przez 24 godziny, nie będzie smakować dobrze, ponieważ nie będzie miało jeszcze wystarczającego aromatu (a to nieprawda). Powód, dla którego ciasto na pizzę wyrasta o wiele dłużej niż inne rodzaje chleba i ciastek nie ma nic wspólnego z jego smakiem - chodzi o teksturę! Im dłużej ciasto rośnie podczas tego procesu, tym więcej powietrza zostaje w nim uwięzione i tworzy lekką teksturę na wierzchu, gdy jest odpowiednio przyrządzone później."

Dzięki 24-godzinnemu wyrastaniu faktycznie można poczuć różnicę.


Istnieją trzy główne korzyści z pozostawienia ciasta na pizzę do wyrośnięcia na 24 godziny:
  • Możesz faktycznie poczuć, posmakować i zobaczyć różnicę.
  • To da ci więcej czasu w ciągu dnia, aby skupić się na innych rzeczach, które trzeba zrobić.
  • Jeśli przepis wymaga długiego wyrastania, możesz to zrobić w nocy lub w weekend, kiedy nie jesteś tak zajęty w tygodniu. 

Podsumowanie


Podsumowując, 24 godziny wyrastania ciasta zapewni Ci lepszy smak, teksturę i wygląd. Dzięki temu Twoja pizza będzie bardziej strawna, a także zdrowsza! A jeśli nie chce Ci się czekać i chcesz spróbować pizzy z 24 godzinnego wyrastającego ciasta odwiedź jeden z lokali Pizzatopia.

Jakie atuty posiada ciasto na pizzę wyrastające 24 godziny?

4 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger