wtorek, sierpnia 28, 2018

Wściekły kucharz. Cała prawda o zdrowym jedzeniu i modnych dietach - recenzja


"Wściekły kucharz. Cała prawda o zdrowym jedzeniu i modnych dietach" to książka Anthonego Warnera, której premiera miała miejsce całkiem niedawno, ponieważ 22 sierpnia br.

Autor jest brytyjskim kucharzem i blogerem, który regularnie współpracuje z wieloma gazetami.
Jego blog Angry Chef (angry-chef.com) to reakcja na szkodliwy, nieprawdziwy obraz przemysłu wellness, który spycha na margines całą dotychczasową naukę.

Odkąd ujrzałam tą pozycję, od razu chciałam usiąść i przeczytać ją od samego początku do końca.
Lubię śledzić nowinki związane ze zdrowym odżywianiem, czy przeróżne ciekawostki o superżywności.
Jednakże jako rozsądny człowiek nie popadam w skrajności w skrajność, więc tym bardziej chciałam zapoznać się z treścią książki.

Przyznacie, że modne odżywianie jest w modzie?
Wszędzie słychać o fit trenerach, żywieniowych celebrytach oraz guru czystego jedzenia, którzy obiecują niemal wieczne życie swoimi cudownymi dietami, dzięki superżywności i oczyszczającym detoksom.
Niestety, ale wiele osób wierzy w te słowa i nie zdaje sobie sprawy, że podobne teorie są czystym kłamstwem oraz poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia.


Anthony Warner chce pomóc odzyskać zdrowy rozsądek w kwestii jedzenia.
"Wściekły kucharz" to popularnonaukowe opracowanie największych mód jedzeniowych napisane w wyjątkowo złośliwy sposób.
Autor rozprawia się w nim m.in. z olejem kokosowym, dietą paleo, czy superfoodsami.


W swoich sądach opiera się na badaniach naukowych oraz biochemicznym wykształceniu.
W książce nie oszczędza nikogo.
Szydzi z modnych blogerów, kucharzy celebrytów i wszystkich tych, którzy dają sobie naiwnie wmówić, że pijąc zielone koktajle - trafią do nieba.
Nie trafią!


Werner zebrał zespół psychiatrów, ekonomistów, specjalistów od żywienia oraz dietetyków i razem z nimi postanowił rozwiązać frapującą wszystkich zagadkę: dlaczego wrażliwi i inteligentni ludzie tak łatwo dają się nabrać na wiele żywieniowych kłamstw?


Po przeczytaniu tej książki wiele osób będzie musiało zrobić solidny detoks!
Koniec z bezlaktozowym nabiałem, kaszą jaglaną, czy olejem kokosowym!
Niech żyje zdrowy rozsądek.


„Powszechna wiedza o zdrowym odżywianiu tonie w mroku przesądów, mylnych intuicji, teorii spiskowych i wyssanych z palca bajek. Ten wyzywający i inteligentnie skonstruowany manifest przywraca zdrowy rozsądek podejściu do jednej z największych życiowych przyjemności”

STEVEN PINKER, profesor psychologii na Uniwersytecie Harwardzkim

"Bez paniki. To tylko gluten, królowa nauka i zdrowy rozsądek.Wściekły kucharz obnaża kulisy mód kulinarnych i gigantycznego przemysłu manipulującego naszymi fobiami. Oskarża stojące za tym pseudoautorytety. Rzućcie fałszerzom prawdy wyzwanie! Teraz niech oni gotują się ze złości."

DARIA PAWLEWSKA, redaktorka naczelna magazynu kulturakno-kulinarnego KUBUK.

 "Branża zdrowej żywności oszalała, ale w końcu doszło do przebudzenia. Wściekły Kucharz walczy w pierwszym szeregu, strzelając faktami i roznosząc w pył "teorie" blogerów welleness za pomocą rzetelnej nauki."


GIZZI ERSKINE

"Orzeźwiająca i zabawna tyrada wymierzona przeciwko idiotyzmom i szkodliwym skutkom wszelkich cudownych diet. Jeśli kiedykolwiek czuliście pokusę, żeby spróbować "detoksu" albo "czystego jedzenia", ta książka jest dla was. Owszem, Wściekły Kucharz nieźle się wkurzył, ale poza tym stara się zawrócić nas z drogi szaleństwa - odwieść od przekonania o mocy superżywności, uwolnić od poczucia winy i przywrócić nam prawdziwą radość z jedzenia."

BEE WILSON, autorka This is Not Diet Book oraz First Bite

"Gdyby nie to, że Boga nie ma, podziękowałabym mu za Wściekłego kucharza, który w swojej kapitalnej książce systematycznie rozprawia się z wszelkimi przejawami żywieniowych mód, pseudonaukowych mitów, kłamstw dotyczących odżywiania i bzdur na temat czystego jedzenia. W dodatku robi to w sposób, który wszystkich tak zwanych dietetycznych guru powinien przyprawić o rumieniec wstydu."

JAY RAYNER, dziennikarz

 "Wspaniała iniestety bardzo potrzebna książka. Szczera, przemyślana, często zabawna, a przede wszystkim przekonująca."
 
The Daily Telegraph


Czy muszę coś dodawać?
Jak wspomniałam  wcześniej, książka niezmiernie mnie kusiła i po jej przeczytaniu mogę śmiało przyznać, że jest to pozycja, która powinna trafić do rąk przede wszystkich tych, którzy są oslepieni zdrowym odżywianiem.
Ale też warto, aby przeciętny człowiek również uświadomił sobie wiele ciekawych faktów.
We wszystkim należy zachować umiar oraz rozsądek i w zdrowym odżywianiu nie ma wyjątku.

Polecam!

Dane o książce:

 Autorzy: Anthony Warner
Liczba tron: 384
Format: 13,5 x 20,2 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Premiera: 22.08.2018
Wydawnictwo: Buchmann

2 komentarze:

  1. Rewelacyjna książka! Teksty o Paltrow - świetne, nawiązanie do Columbo - mistrzostwo. I choć z kilkoma stwierdzeniami się nie zgodzę, to warto tę książkę polecać i reklamować. Anna Lewandowska powinna spalić się ze wstydu.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger