środa, grudnia 07, 2016

Buraki pieczone (przepis plus kilka informacji, w tym rada dla diabetyków)


Buraki pieczone zachowują swój smak oraz mnóstwo witamin - w odróżnieniu od tych gotowanych w wodzie. Najwięcej wartości odżywczych ma sok z świeżego buraka, lecz pieczony jest na drugim miejscu. Dopiero dalej plasują się zupy z buraków, a na końcu burak gotowany. Pamiętajmy o obieraniu tych warzyw bezpośrednio przed spożyciem. I najsmaczniejsze są takie, które posiadają cienką skórkę, jednolitą barwę oraz ciemny miąższ (mają więcej antocyjanów - flawonoidów). Buraczki o marmurkowatym wnętrzu będą bardziej ciężkostrawne (przez większa ilość celulozy). Z ciekawostek dodam, że warzywa te nie są skarbnicą żelaza w przypadku anemii, lecz działają krwiotwórczo.
 
Polecane odmiany buraków: Burak Opolski, Czerwona Kula i Glob F1.
 
Dobra rada dla diabetyków:
Jako, że burak to wielkie źródło pozytywnych składników, to nie warto z niego rezygnować z powodu wysokiego indeksu glikemicznego. Przed zjedzeniem dania z buraków zaleca się wypicie szklanki wody z cytryną lub zjedzenie chociażby sałatki, bądź odrobinę gotowanych, zielonych warzyw. Dlaczego? Produkty te, dzięki wysokiej zawartości błonnika, spowolnią trawienie węglowodanów i co za tym idzie - buraczki gwałtownie nie podniosą zbyt dużej ilości cukru w organizmie diabetyka.
 
Czas przygotowania: 1-2 godziny


Buraki pieczone - co potrzebujemy? 


  • czerwone buraki

Dodatkowo:

  • naczynie żaroodporne z pokrywką lub folia aluminiowa
 
 

Buraki pieczone - przygotowanie:


Buraki (najlepiej tej samej wielkości, aby równomiernie się piekły) należy dokładnie umyć (nie obierać!) i osuszyć za pomocą ręcznika kuchennego. Następnie każde warzywo owinąć w kawałek folii aluminiowej (błyszczącą stroną do środka) i luźno ułożyć na blasze rozgrzanego piekarnika.
(Buraczki można piec w naczyniu żaroodpornym - pod przykryciem i bez zawijania w folię.)
Piec 1-2 godziny w 180 stopniach.
(Czas zależy od wielkości i rodzaju buraka. W gotowego buraka łatwo wchodzi wykałaczka lub ostrze noża. Skórka też lżej odchodzi.)
Po ostudzeniu i bezpośrednio przed spożyciem buraczki należy obrać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger