piątek, kwietnia 26, 2024

Podróż do Hiszpanii z Krakowa – co warto wiedzieć?

Karta EKUZ w Krakowie gdzie wyrobić
 
Hiszpania to jeden z ulubionych krajów na wakacje Polaków. Najchętniej odwiedzamy ją samolotem, chociaż wielu rodaków jeździ do Hiszpanii własnym samochodem. O czym pamiętać, wybierając się w podróż do tego kraju z Krakowa? Na co zwrócić uwagę, szykując się na wakacje do Hiszpanii? Przeczytaj.
 

Co trzeba wiedzieć na temat podróży do Hiszpanii?

 
Hiszpania co roku przyciąga mnóstwo turystów z całego świata, również z Polski. Jeśli chcesz się tam wybrać z Krakowa własnym samochodem, powinieneś pamiętać, że Hiszpania znajduje się w strefie Schengen. Oznacza to, że do przekroczenia granicy wystarczy Ci tylko dowód osobisty. Powinien być oczywiście ważny. Możesz też wjechać do Hiszpanii na podstawie ważnego paszportu.

Oczywiście nie można zapomnieć o ubezpieczeniu. Poruszając się po Europie, przydatna może okazać się karta EKUZ. Dokument powstał głównie dla ludzi podróżujących po kontynencie. Dzięki niemu zapewnisz sobie spokojniejszy pobyt za granicą. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się, aby w nieprzewidzianych sytuacjach uzyskać pomoc medyczną. Karta nie działa tak samo jak ubezpieczenie w ramach NFZ. W zależności od regionu Hiszpanii zakres pomocy może się nieco różnić. Dzięki karcie EKUZ możesz skorzystać z opieki medycznej w wyznaczonym miejscu, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

EKUZ gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, gdyby wydarzyło się coś niespodziewanego. Dokument ten obejmuje m.in. pomoc ambulatoryjną i hospitalizację. Daje też uprzywilejowanie i świadczenia, do których mają dostęp obywatele Hiszpanii. Karta EKUZ w Krakowie - gdzie wyrobić? Możesz wnioskować o nią w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Musisz pamiętać o tym, że karta nie przyda się w placówkach prywatnych. Właśnie dlatego, podróżując do Hiszpanii z Krakowa, należy mieć dodatkowo wykupioną polisę turystyczną. Już nawet od ok. 3 zł dziennie możesz mieć zapewnioną pełną ochronę, a także pokryte wszystkie koszty leczenia.
 

Do Hiszpanii z Krakowa samochodem – o czym pamiętać?

 
Przejazd samochodem z Krakowa do Hiszpanii, przykładowo do miasta Barcelona, to ponad 2200 km. Średni czas do pokonania całej trasy to ok. 24 godziny. Warto zaplanować przystanki po drodze np. z noclegami w Niemczech lub Francji. Podczas planowania podróży samochodem do Hiszpanii pamiętaj nie tylko o trasie, ale i budżecie. Powinieneś uwzględnić w nim koszty przejazdów autostradą. Zwykle to kilka euro za jeden przejazd. Jeśli chcesz przejeżdżać przez Niemcy i Francję, żeby złapać tam noclegi, powinieneś wiedzieć, że:
 
 • Przejazdy autostradą w Niemczech są darmowe;
 • Przejazdy autostradą we Francji kosztują 3-15 euro za przejazd;
 • Przejazdy autostradą w Hiszpanii kosztują 2-5 euro za przejazd.
 
W Hiszpanii nie ma fizycznych winietek, a opłaty pobiera się bezpośrednio przy bramkach. Można jednak zapłacić również kartą. Przepisy drogowe w Hiszpanii są podobne do obowiązujących w Polsce. Trzeba jednak uważać np. na rondach wielopasmowych. Nie można również zapomnieć o podstawowym wyposażeniu samochodu w m.in. kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany, apteczkę, gaśnicę oraz zapasowe żarówki.
 

Ile trwa lot z Krakowa? Co zobaczyć w Hiszpanii?

 
Lot do Hiszpanii z Polski trwa średnio od 2,5 do 4 godzin. Wszystko zależy od trasy i linii lotniczej. Najkrótsze loty bezpośrednie są z Krakowa, Warszawy, Wrocławia oraz Gdańska. Możesz polecieć z tych miast do m.in. Barcelony, Walencji lub Madrytu. W tym miejscu sprawdzisz, ile trwa lot z Polski do Hiszpanii: https://ekuz.com.pl/ile-trwa-lot-z-polski-do-hiszpanii/. Oczywiście połączenia bywają zarówno krótsze, jak i dłuższe. Długość lotu uzależniona jest od kilku podstawowych czynników takich jak:
 
 • linia lotnicza i typ samolotu,
 • miejsce wylotu (lotnisko w Polsce),
 • miejsce docelowe (miasto i lotnisko w Hiszpanii),
 • pora roku,
 • natężenie ruchu turystycznego,
 • rodzaj lotu (czy jest bezpośredni lub z przesiadką).
 
Hiszpania to duży kraj, który zalicza się do największych w Europie. Oczywiście nie jest możliwe, aby podczas 2 lub 3 tygodniowych wakacji zwiedzić go w całości. Warto jednak zajrzeć przynajmniej do jednego z dwóch poniższych miast, które są stosunkowo blisko samochodem:
 
 • Barcelona – wielu ludzi uważa to miasto za najpiękniejsze w Europie. Znajdują się tam jedne z najciekawszych zabytków w Hiszpanii m.in. kościół Sagrada Familia czy Park Guell.
 • Madryt – stolica Hiszpanii. Warto tu zajrzeć zwłaszcza na Plaza Mayor czy Gran Via.
 
Pamiętaj, że w kontynentalnej części Hiszpanii pogoda w ciągu roku stale się zmienia. Najcieplej jest w Andaluzji – latem jest tak gorąco, że ciężko wytrzymać panujące wówczas temperatury. Północ Hiszpanii zwykle jest bardziej deszczowa (np. Nawarra i Asturia). Właśnie dlatego najlepiej udać się tam latem, gdy jest szansa na dobrą pogodę. Jeśli lecisz samolotem, zawsze możesz wybrać hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie. Tam prawie zawsze świeci słońce.
 
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

4 komentarze:

 1. Samochodem to jednak trochę długo, ale co kto lubi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym kiedyś zwiedzić barcelone :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny wpis dla osób, które planują podróż do Hiszpanii :D
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger