wtorek, stycznia 09, 2024

Pakowarka próżniowa – dlaczego przydaje się w gastronomii i jak kupić najlepszą?

 

W gastronomii musisz zwracać uwagę na wiele detali, pilnować mnóstwa zasad. Jak się za chwilę przekonasz, pakowarka próżniowa jest nieocenionym sprzymierzeńcem w tej branży. Nie tylko zachowuje świeżość i jakość składników, ale też otwiera drzwi do nowych technik przygotowywania potraw. W naszym artykule odkryjemy, dlaczego jest to niezbędne narzędzie w każdej profesjonalnej kuchni i jak wybrać model idealny dla twoich potrzeb.

 

Co to jest pakowanie próżniowe i na czym polega?

 
Zanim zagłębimy się w szczegóły dotyczące pakowarek próżniowych do gastronomii, musimy w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym tak naprawdę jest owy proces. Otóż pakowanie próżniowe to technika konserwacji żywności, która polega na usunięciu powietrza z opakowania przed jego zamknięciem. Proces ten znacząco zmniejsza ilość tlenu wewnątrz, co z kolei spowalnia procesy utleniania i wzrost mikroorganizmów.

W gastronomii pakowanie próżniowe jest wykorzystywane także do zachowania walorów smakowych, wartości odżywczych oraz właściwej tekstury. Dzięki tej technice składniki można przechowywać dłużej bez utraty jakości, co jest kluczowe w zarządzaniu zapasami i redukcji odpadów.

Na czym dokładnie polega pakowanie próżniowe? Proces ten rozpoczyna się od umieszczenia produktu w specjalnym, odpornym na przebicie opakowaniu, zwykle wykonanym z tworzywa sztucznego. Następnie pakowarka próżniowa usuwa z opakowania powietrze, tworząc hermetyczne środowisko. Usunięcie powietrza nie tylko zapobiega psuciu się żywności, ale również umożliwia stosowanie technik gotowania sous-vide, gdzie produkty są gotowane w kontrolowanej temperaturze wodnej. To pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów smakowych i teksturalnych, które są trudne do osiągnięcia przy tradycyjnych metodach gotowania.

Pakowanie próżniowe ma również swoje zastosowanie w kreatywnym aspekcie gastronomii. Pozwala na przykład na infuzję mięsa czy warzyw z aromatami i marynatami, intensyfikując ich smak w sposób. Dodatkowo minimalizuje ryzyko zakażeń krzyżowych w kuchni, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności.
 

Rodzaje pakowarek próżniowych

 
Pakowarki próżniowe dzielą się na:
 
  • pakowarki próżniowe listwowe – niewielkie i kompaktowe, często używane w gospodarstwach domowych i małych przedsiębiorstwach gastronomicznych. Urządzenie to działa przez umieszczenie końca worka próżniowego na specjalnej listwie zgrzewającej (o długości 20-50 centymetrów), reszta pozostaje na zewnątrz urządzenia. Te pakowarki są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo, jednakże mają ograniczenia, takie jak mniejsza moc ssania i trudności w pakowaniu płynów lub produktów o dużej zawartości wilgoci,
  • pakowarki próżniowe komorowe – bardziej zaawansowane i przeważnie stosowane w profesjonalnych kuchniach, restauracjach i przemyśle spożywczym. W tym urządzeniu produkt wraz z workiem umieszczany jest w zamkniętej komorze. Pakowarki komorowe charakteryzują się większą mocą ssania i możliwością pakowania płynów, co czyni je bardziej uniwersalnymi i efektywnymi w użytkowaniu. Zwykle trzeba za nie więcej zapłacić i zajmują więcej miejsca niż pakowarki listwowe.
 
Ponadto nowoczesne zgrzewarki próżniowe są często wyposażone w różne funkcje i ustawienia, umożliwiające dostosowanie procesu pakowania do różnych typów żywności – od delikatnych owoców po twarde kawałki mięsa. Niektóre modele oferują również możliwość regulacji siły ssania, co jest istotne przy pakowaniu delikatniejszych produktów, które mogłyby zostać uszkodzone przez zbyt dużą siłę próżni. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu próżni, pakowarka automatycznie zgrzewa opakowanie, tworząc hermetyczne i trwałe zamknięcie.
 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie próżniowej pakowarki do lokalu gastronomicznego?

 
Zostało nam jeszcze krótkie wyjaśnienie najważniejszych parametrów, na których warto się skupić przed podjęciem decyzji o zakupie pakowarki. Oto one:
 
  • rodzaj pakowarki – zdecyduj, czy potrzebujesz pakowarki listwowej (zewnętrznej) czy komorowej. Powyżej wspomnieliśmy o zaletach i wadach każdej z nich,
  • rozmiar i pojemność – w profesjonalnych kuchniach, gdzie pakowanie odbywa się na większą skalę, lepiej sprawdzą się większe i bardziej wydajne modele. Zwróć więc uwagę na to, ile wynosi długość listwy zgrzewającej czy na to, jakie wymiary ma komora,
  • moc – im większa moc zgrzewarki, tym skuteczniej i w krótszym czasie zapakujesz produkty,
  • funkcje i ustawienia – pakowarki mogą mieć funkcje, takie jak regulacja siły ssania (ważna przy pakowaniu delikatniejszych produktów), różne tryby zgrzewania czy możliwość pakowania płynów,
  • łatwość użycia i konserwacji – każde urządzenie gastronomiczne powinno być nie tylko łatwe w obsłudze, ale również bezproblemowe w czyszczeniu. To istotne, by zachować najwyższy poziom higieny,
  • opinie i rekomendacje – zapoznaj się z opiniami użytkowników i ekspertów, aby dowiedzieć się więcej o wydajności, niezawodności i ogólnym zadowoleniu z różnych modeli pakowarek. To cenne źródło wiedzy.
 
Na koniec jeszcze zauważ, że zakup samego urządzenia to jedno, ale niezbędne do jego użytkowania są specjalne worki. Muszą być one odpowiednio wytrzymałe, odporne na przebicie i temperaturę, ale też wykonane z materiałów bezpiecznych dla żywności 

Inwestycja w wysokiej jakości worki to gwarancja, że proces pakowania będzie skuteczny, a żywność zostanie odpowiednio zabezpieczona i zachowa swoją świeżość na dłużej.

Wykorzystaj nasze wskazówki i zaopatrz się w wysokiej jakości worki oraz pakowarkę próżniową. Powodzenia!

2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger