środa, lipca 26, 2023

Wysypka na skórze – co trzeba o niej wiedzieć?

 

Wysypka na skórze to objaw, który bywa bardzo irytujący, zwłaszcza gdy często się powtarza. Jeśli masz problem z czerwonymi, swędzącymi plamami na skórze, to na pewno chcesz pozbyć się ich nie tylko ze względów estetycznych. Sprawdź, co może być przyczyną powstawania alergii skórnych i jak sobie z nimi radzić. Jakość Twojego życia będzie lepsza, jeśli zdasz sobie sprawę z tego, że takich uczuleń da się uniknąć, a jeśli pojawiają się często, to można je leczyć z dobrym skutkiem.

 

Przyczyny alergii skórnych

 
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że skóra to największy ludzki narząd, który uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jedną z jej ról jest wchłanianie substancji czynnych dostarczanych jej z zewnątrz, ale też odzwierciedla ona ogólny stan organizmu. Alergie skórne mogą świadczyć o zaburzeniu równowagi wewnętrznej organizmu, która została wywołana np. przez żywność lub pod wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Przyczyny alergii skórnych są zatem różne. Musisz wiedzieć, że istnieje np. wysypka alergia na słońce, ale często mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry, które jest przewlekłą dermatozą i wymaga leczenia pod nadzorem dermatologa. Niekiedy alergia skórna pojawia się wskutek reakcji na bezpośredni kontakt alergenu ze skórą. Może ona powstać np. po założeniu ubrania z syntetycznego materiału, pogłaskaniu kota lub po użyciu silnie działających kosmetyków bądź wskutek ugryzienia owada. Trzeba też wymienić tu pokrzywkę alergiczną, wynikającą ze stosowania niektórych leków, ziół i opalania się.
 

Objawy alergii skórnych

 
Alergia skórna to ostra reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik niewywołujący objawów u innych osób. Reakcje uczuleniowe mogą mieć związek z genetyką, ale mogą też pojawić się z biegiem czasu, np. pod wpływem długotrwałego stosowania jakiegoś kosmetyku czy leku. Do częstych objawów alergii skórnych należy zaczerwienienie lub rumień, suchość i szorstkość skóry oraz jej świąd. Takim objawom może też towarzyszyć pojawienie się opuchlizny, krost uczuleniowych oraz pęcherzy, z których tworzyć się nadżerki oraz strupy. Drapanie swędzącej skóry pogarsza jej stan i powoduje powstawanie wykwitów, a nawet niewielkich ran. Zmiany skórne występują w miejscu kontaktu z alergenem, ale nieraz się rozprzestrzeniają. W przypadku alergii pokarmowych pojawiają się w różnych obszarach.
 

Kosmetyki pielęgnacyjne, które łagodzą objawy alergii skórnych

 
Nawracające się reakcje alergiczne skóry powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą, który może wdrożyć leczenie opierające się na stosowaniu leków. Prawdopodobnie dodatkowo zaleci on także używanie odpowiednich kosmetyków, np. dla skóry atopowej. Czasem jednak wystarczy wyeliminować alergen, czyli przestać stosować krem, proszek do prania czy tusz do rzęs z substancją drażniącą w składzie. Skóra może być nadreaktywna również z racji na zanieczyszczenie środowiska i stres. Wtedy również warto zastosować właściwą pielęgnację, która wzmacnia płaszcz lipidowy skóry, a nie niszczy go.
 
Używanie kosmetyków pielęgnacyjnych o łagodnym składzie pozwala ukoić skórę oraz zabezpieczyć ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Takie preparaty jednocześnie nawilżają i odżywiają skórę. Wskazane jest także ich działanie przeciwświądowe, które zmniejsza dyskomfort spowodowany uczuleniem.

10 komentarzy:

 1. jako alergik dobrze znam temat wysypek....

  OdpowiedzUsuń
 2. Najlepiej udać się do specjalisty, bo takie wysypki to poważna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. No właśnie, najlepiej mieć kontakt z dermatologiem, czasami trzeba zrobić testy, wyeliminować alergen, także pokarmowy. Czasami trudno poznać przyczynę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hydrocortyzon też warto mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miewam takich problemów. Nigdy nic nie wiadomo warto wiedzieć takie rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś często miałam wysypki, teraz to już tylko sporadycznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Każdą wysypkę lepiej konsultować z lekarzem. Szczególnie jak nie przechodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak jest w tekście:
   Nawracające się reakcje alergiczne skóry powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą.

   Usuń
 8. Ja cierpię na pokrzywkę. Gdy zbytnio się spocę od razu dostaję swędzącą wysypkę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger