czwartek, czerwca 01, 2023

Gra Rummikub - zasady i recenzja


Gra Rummikub to klasyka, którą poznałam całkiem niedawno. Tzn. słyszałam o niej bardzo dużo, ale dopiero jakiś czas temu mogłam zagrać w samą grę. Dziś ją uwielbiam i chciałabym Wam napisać kilka słów o grze Rummikub. To świetna zabawa dla całej rodziny oraz urozmaicenie spotkań towarzyskich ze znajomymi!


Gra Rummikub Classic


Gra ta jest znana na całym świecie już od wielu lat. Powstała w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Nawet co kilka lat odbywają się mistrzostwa świata w Rummikub. Zapewnia rozrywkę zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak też dorosłych. Jej zasady są dość proste, ale żeby wygrać należy wspomóc się logicznym myśleniem.

Gra Rummikub - zasady


Gra zawiera 104 kości z liczbami od 1 do 13, w czterech kolorach: czarnym, czerwonym, niebieskim i pomarańczowym oraz 2 kości z jokerami. Gracze (może być ich od 2 do 4) losują po 14 kości resztę pozostawiając w tzw. banku. Każdy zawodnik wykłada utworzone przez siebie układy liczb: serie lub grupy.
 

Seria składa się z minimum trzech kolejnych kości w jednym kolorze, np. czerwone 6, 7, 8, 9.

 
Grupa to 3 lub 4 kości w różnych kolorach, ale z taką samą cyfrą, np niebieska, pomarańczowa i czerwona 1.


Po wyłożeniu kości można wpłynąć na ich układ poprzez manipulację z koniecznością dołożenia co najmniej jednej nowej kości. W grze są również jokery, którymi można zastąpić dowolną z kości. Jednakże należy pamiętać, że jokera można zamienić wyłącznie na kość posiadaną, a nie leżącą na stole. Jeśli brakuje możliwości dołożenia posiadanej kości do układu, wtedy dobiera się kość z banku. Zakończenie gry następuje, gdy gracze pozbędą się wszystkich kości lub bank będzie pusty. Zwycięża osoba, która pierwsza pozbędzie się kości. Proste, prawda? 
 

Myśl, aby wygrać!


Gra zdecydowanie zmusza do logicznego myślenia i na wygraną nie ma wpływu zrządzenie losu. Sama często się denerwuję, gdy w różnych grach liczy się szczęście. Tutaj naprawdę trzeba troszkę pogłówkować. 
 

Gra Rummikub sprawdzi się podczas wielu rozgrywek. Jej elementy są solidne i tak szybko się nie zniszczą. Moja 6-letnia córka zna już liczby, więc po wytłumaczeniu jej zasad naprawdę świetnie jej idzie. Osobiście bardzo polubiłam mini rywalizację z córką oraz ze znajomymi w moim wieku. Koniecznie dajcie znać, czy znacie grę Rummikub i czy takie lubicie gry planszowe?


W pudełku znajduje się:

 • 106 kości
 • 4 tabliczki z nóżkami
 • instrukcja
Wpis powstał we współpracy/testowania produktów z księgarnią TaniaKsiazka.pl.

8 komentarzy:

 1. Dobrze, że gra uczy logicznego myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna gra na letnie wieczory z przyjaciółmi!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wciągająca gra. Dawno w niego nie grałam, musze namówić rodzinkę

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z ciekawszy gier jaka znam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje dzieci uwielbiają ją, a ja sama również się przy niej świetnie bawię. Również gorąco polecam! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam planszówki, ale przyznam, że o tej jeszcze nie słyszałam. Dzięki za polecenie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rummikub to jedna z moich ulubionych gier planszowych. Proste zasady, ale wymaga strategicznego myślenia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger