sobota, kwietnia 15, 2023

Wysiewamy fasolę. Uprawa i pielęgnacja fasoli na działce

 
Fasola jest bardzo chętnie wybieranym warzywem do uprawy na przydomowych grządkach. Bez tej rośliny trudno sobie wyobrazić wiele tradycyjnych potraw. Zdrowa i smaczna fasola z własnej uprawy wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jaką fasolę wybrać i co zrobić, by uzyskać satysfakcjonujące zbiory? Przedstawiamy garść praktycznych wskazówek.
 
Fasola – jedno warzywo w wielu wydaniach
 
Fasola jest rośliną jednoroczną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej. W naszym kraju fasola jest spotykana wyłącznie jako roślina uprawna. Fasola jest niejednorodną grupą roślin. Z uwagi na duże zróżnicowanie pod względem wielkości, koloru strąków czy końcowego przeznaczenia fasolę podzielono na kilka sekcji. Stosując się do takich kryteriów, mamy fasole o strąkach żółtych, zielonych, fioletowych i pstrych, czyli dwubarwnych. Poza tym rośliny mogą być odmianami kałowymi lub tycznymi. Fasola, której niedojrzałe strąki spożywamy w całości to tzw. odmiany szparagowe. Fasole, których nasiona zbieramy dojrzałe i suche to tzw. odmiany na suche ziarno. Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie pyszne i zdrowe plony, polecamy nasiona fasoli z https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-fasoli-szparagowej/.
 
Wymagania uprawowe fasoli
 
Fasola ma duże wymagania w stosunku do ciepła. Kiełkowanie nasion zaczyna się dopiero w temperaturze 15⁰C, dlatego zbyt wczesny siew nie przynosi zwykle oczekiwanych efektów. Fasola jest wrażliwa na przymrozki. Zwykle przy majowym spadku temperatur siewki giną lub ulegają poważnym uszkodzeniom. Odmiany, których nasiona chcemy przeznaczyć na suche ziarno najlepiej wysiewać, kiedy temperatura normuje się powyżej 18 stopni Celsjusza, a fasole szparagowe wymagają od 16⁰C wzwyż. Zimna i deszczowa pogoda szybko odbija się na zdrowiu fasoli, rośliny chorują i zamierają. W okresach upałów i susz, fasola również nie czuje się dobrze, co skutkuje zrzucaniem kwiatów i zawiązków strąków. Fasola ma duże wymagania glebowe. Najładniejsze okazy udają się na glebie przepuszczalnej, próchniczej, dostatecznie wilgotnej. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny. Przy podłożu niebyt urodzajnym, dobrze jest wzbogacić je dawką kompostu. Ogólnie fasola nie wykazuje wielkiego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Wynika to z natury fasoli, żyjącej w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wiążącymi azot atmosferyczny i doskonale rozwiniętego systemu korzeniowego, umożliwiającego pobieranie pokarmu z głębokich warstw gleby.
 
Gdzie i jak najlepiej wysiewać fasolę
 
Pod uprawę fasoli nadają się miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru. Wysiew fasoli jest możliwy od połowy maja do początku lipca. Aby zapewnić sobie stały zbiór fasolki szparagowej, polecane jest wysiewanie etapami, co dwa tygodnie. Głębokość wysiewu zależy w dużej mierze od wielkości nasion i zazwyczaj mieści się w przedziale 3-5 cm. Przy siewie mamy dwie metody do wyboru. Nasiona można rozkładać pojedynczo, czyli punktowo lub gniazdowo. Przy siewie punktowym nasiona układa się, co 5-7 cm w rzędzie. Rozstawa między rzędami powinna wynosić 40-50 cm. Siew gniazdowy fasoli jest szczególnie polecany na małych powierzchniach i przy uprawie odmian tycznych. W jednym otworze powinny znaleźć się o 2-3 nasiona w odstępach 20-30 cm. Odległość pomiędzy rzędami jest taka sama jak w przypadku siewu punktowego.
 
Pielęgnacja fasoli
 
W uprawie fasoli istotne są takie zabiegi jak: podlewanie, spulchnianie i odchwaszczanie. Największe zapotrzebowanie na wodę rośliny wykazują podczas kwitnienia i zawiązywania strąków. Do czynników korzystnie wpływających na wielkość plonów jest spulchnianie gleby. Zabieg wykonuje się kilka razy w ciągu okresu wegetacyjnego. Podłoże należy wzruszać na 4-5 cm głębokości. Regularne wyrywanie chwastów jest ważne szczególnie w początkowej fazie rozwoju fasoli.

 
Zbiór fasoli 
 
Termin i sposób pozyskiwania fasoli zależy do jej rodzaju. Fasolka szparagowa karłowa może być zbierana kilka razy w sezonie, w odstępach 4-5 dni, w miarę dorastania strąków do pożądanej wielkości. Uwzględniając dokładny termin siewu i oraz pogodę w danym roku soczyste strączki zaczynamy obrywać w lipcu, a kończymy we wrześniu. Odmiany fasoli szparagowej tycznej wydają strąki nieco później. Ich zbiór zaczyna się w sierpniu- wrześniu. Fasola przeznaczona na suche ziarno powinna być zebrana, gdy strąki całkowicie zaschną na roślinach.
 
 
Fasola to warzywo, które często powinno występować w naszym menu. Nasiona fasoli są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, a młode strączki odmian szparagowych obfitują w witaminy i sole mineralne. Poza tym fasola oferuje wielką różnorodność i ogromne możliwości kulinarne. Wybór nasion fasoli jest olbrzymi. Dobrej jakości materiał siewny i dobór odpowiedniej odmiany to znakomity początek fasolowej przygody we własnym warzywniku.
 

3 komentarze:

  1. To nie dla mnie, ale mój wujo uprawia także fasolę i nieźle mu to idzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam smak fasolki szparagowej, może jeszcze wysieję nasiona by mieć swoją :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam! :) Zarówno w formie dodatku do obiadu, jak i solo!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger