poniedziałek, kwietnia 24, 2023

Maść na odparzenia – jak działa i kiedy używać?

 

Dlaczego tak wiele maluchów boryka się z odparzeniami? Ten nieprzyjemny, a zarazem powszechny problem potrafi zepsuć humor zarówno dzieciom, jak i rodzicom. W naszym artykule dowiesz się, czym są i jak powstają te podrażnienia, poznasz tajniki maści na odparzenia, jej działania i instrukcji stosowania. Nie czekaj, tylko zagłęb się w lekturze!

 

Odparzenia okołopieluszkowe – co to właściwie jest?

 
Zanim przejdziemy do omówienia działania i częstotliwości stosowania maści na odparzenia, musimy w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym tak naprawdę są owe odparzenia. To stan zapalny i podrażnienie skóry występujące w okolicy okołopieluszkowej oraz w pachwinach u niemowląt i małych dzieci. Są one zwykle spowodowane długotrwałym kontaktem skóry z wilgocią, ciepłem i tarciem spowodowanym pieluchami (zarówno jedno-, jak i wielorazowymi). Występowanie odparzeń może być również związane z reakcją na substancje zawarte w pieluchach, moczu czy stolcach dziecka.
Objawy są widoczne gołych okiem. Na skórze pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna. Do tego dochodzi ból i pieczenie, a w bardziej zaawansowanych przypadkach również pęcherze, krosty czy nadżerki. Maluch odczuwa dyskomfort i jest niespokojny.
 

Maść na odparzenia – must have każdej wyprawki

 
W celu zapobiegania i leczenia odparzeń okołopieluszkowych staraj się utrzymywać skórę dziecka suchą i czystą, więc zmieniaj często pieluszki. Pilnuj też, by były one w odpowiednim rozmiarze, ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Do przemywania nie stosuj silnych detergentów. Pozwól też skórze swobodnie oddychać – zapewne trenujecie leżenie na brzuszku, więc połóż dziecko bez pieluszki nie bezpośrednio na dywanie czy kocyku, ale na specjalnym podkładzie chłonącym.

Ważnym elementem pielęgnacji jest też maść na odparzenia, którą – wbrew swojej nazwie – używaj nie tylko do wspomagania procesu gojenia, ale również zapobiegawczo. Maść oraz krem na odparzenia tworzą barierę ochronną na skórze, przezroczystą warstwę zabezpieczającą przed wilgocią, tarciem oraz kontaktem ze szkodliwymi substancjami. 

Często mają one w sobie alantoinę, tlenek cynku, pantenol czy lanolinę. Do tego dochodzą jeszcze wysokiej jakości olejki oraz działające regenerująco witaminy. Niektóre maści zostały wzbogacone również składniki przeciwzapalne, jak na przykład kortykosteroidy lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), oraz składniki przeciwbakteryjne, a nawet antybiotyki. Są one lekkie, nie obciążają skóry, a ją odżywiają, nawilżają, natłuszczają i pozwalają jej oddychać.

Wspomnieliśmy już wyżej, że maść nakładamy na widoczne odparzenia, by złagodziła objawy, przyspieszyła proces gojenia oraz zapobiegała zakażeniom, ale także profilaktycznie, najlepiej po każdej zmianie pieluszki, szczególnie gdy była ona mocno zabrudzona. Co ciekawe, maść, podobnie jak i krem na odparzenia, bez przeszkód mogą stosować również dorośli. Zazwyczaj sięgają po nie w celu leczenia podrażnień skóry związanych z wilgocią, tarciem bądź reakcjami alergicznymi.

Wśród polecanych maści i kremów na odparzenia okołopieluszkowe oraz wszystkie pozostałe są produkty takich marek, jak Alantan, Bepanthen Baby, Carmapherol, Momme, Mustela, Linoderm czy Skarb Matki. Zazwyczaj są one w podręcznych tubkach lub niewielkich słoikach. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, który kosmetyk wybierzesz. Pamiętaj, że nie tylko one leczą, ale przede wszystkim zapobiegają podrażnieniom, dlatego też maść na odparzenia to must have każdej wyprawki! Udanych zakupów!

2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger