czwartek, lutego 23, 2023

Szczoteczka elektryczna dla dzieci: jak wybrać najlepszą?

Szczoteczka elektryczna dla dzieci: jak wybrać najlepszą?
 
Elektryczne szczoteczki mają coraz więcej zwolenników wśród dorosłych. Cenimy je za funkcjonalność, skuteczność i wysoką efektywność czyszczenia. Czy równie dobrze sprawdzają się w przypadku dzieci? 
 

Elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci — czy to dobry wybór?


Czyszczenie codzienne zębów to nawyk, który warto u dzieci zaszczepić możliwe jednak najszybciej. Nie wszystkie maluchy jednak do tego obowiązku podchodzą zbyt entuzjastycznie, uznając go za nudny, trudny i wymagający włożenia w niego siły. Szczoteczka elektryczna, dodatkowo uzupełniona główką z ulubionym bohaterem z bajki, może jednak to spojrzenie nieco zmienić. Szczoteczki elektryczne to dobry wybór dla dzieci:

  • pozwalają skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej u najmłodszych,
  • gwarantują czyszczenie delikatne, dostosowane do szkliwa dzieci
  • sprawiają, że codzienne mycie zębów staje nie wyjątkowo proste i nie trzeba wkładać w nie ogromnego wysiłku.

To wszystko sprawia, że dla dzieci szczoteczki elektryczne są łatwiej akceptowalne niż manualne. Spora część z nich ma także specjalne czujniki nacisku, które powalają skutecznie kontrolować siłę, z jaką zęby są czyszczone. Tak działa na przykład szczoteczka elektryczna dla dzieci 3+ Oral-B (https://www.oralb.pl/pl-pl/kolekcje-produktow/szczoteczki-dla-dzieci/wedlug-grupy-wiekowej). To wszystko sprawia, że do szczotkowania zębów dziecko może zacząć podchodzić jak do miłego, ale codziennego obowiązku. 

Jak wybierać szczoteczki elektryczne dla dzieci?


Wybór szczoteczki elektrycznej dla dziecka nie może być jednak przypadkowy. Z myciem zębów u dzieci wiąże się bowiem ryzyko zbytniego ścierania szkliwa, dlatego należy wybierać szczoteczki z końcówkami o maksymalnie miękkim i delikatnym włosiu. Chodzi o to, aby ruchy pulsacyjne czy rotacyjne szczoteczki nie raniły delikatnych dziecięcych dziąseł czy też nie powodowały ścierania się szkliwa, a jednocześnie skutecznie czyściły zęby i docierały do przestrzeni międzyzębowych.

Kluczem jest oczywiście sama końcówka, ale i typ szczoteczki. Chodzi bowiem również o to, aby szczoteczkę łatwo trzymało się w dłoni, aby nie była zbyt ciężka dla malucha. W końcu zostaje jeszcze kwestia estetyki. Większość szczoteczek elektrycznych ma dość minimalistyczny design. Te dedykowane dla dzieci powalają zaś czasami kolorowym, ciekawym, przyciągającym uwagę designem inspirowanym popularnymi filmami i bajkami dla dzieci, co sprawia, że do mycia zębów podchodzą one znacznie chętniej.

Wymienne końcówki dobierać jednak trzeba bardzo uważnie. Nie ma jednej końcówki szczoteczki dla dzieci. Specyfika włosia zmieniać się będzie z wiekiem dziecka. Inne końcówki dedykowane są do zębów mlecznych, inne do stałych. Przyjmuje się podział elektrycznych szczoteczek dla dzieci od lat 3 do 6, powyżej 6 oraz powyżej 13 lat. Warto tego pilnować, ponieważ szczoteczka dla dziecka powinna być zarówno skuteczna jak i bezpieczna dla jego zębów i całej jamy ustnej.
 

Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka soniczna?


W przypadku małych dzieci zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci (https://www.agdmaniak.pl/88486/szczoteczka-elektryczna-dla-dzieci-jak-wybrac/) o ruchu rotacyjnym. Szczoteczkę soniczną, która wymaga utrzymania pod odpowiednim kątem, polecić można właściwie dopiero nastolatkom. Stomatolodzy podkreślają więc, że najlepszym wyborem dla dziecka jest jednak przede wszystkim szczoteczka elektryczna, najlepiej jeszcze jeśli posiada ona sygnalizację siły nacisku, co pozwala kontrolować sposób, w jaki przebiega szczotkowanie, skutecznie usuwając zanieczyszczenia i płytkę nazębną bez nadmiernego ścierania szkliwa. Odpowiednią szczoteczkę możesz znaleźć, kierując nie informacjami od producenta. Oral-B bardzo czytelnie oznacza przedziały wiekowe swoich produktów dedykowanych dla dzieci.

2 komentarze:

  1. Moja Kalinka jeszcze nie chce spróbować z elektryczną szczoteczką ale na pewno z czasem się do niej przekona.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój syn ma taką. Jeszcze nie przekonał się i myje zwkłą

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger