wtorek, lutego 07, 2023

Czy post przerywany to dobry sposób na odchudzanie? 

Post przerywany
 
Post przerywany cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Zachwala się go jako świetną metodę na osiągnięcie lub utrzymanie prawidłowej masy ciała. Czy to prawda?

Na czym polega post przerywany?

 
Zanim poznasz odpowiedź na pytanie o to, czy post przerywany jest dobry na odchudzanie należy zacząć od wyjaśnienia, o co w nim chodzi. Jak można domyślić się po nazwie, jest to post, ale taki, który nie trwa przez cały czas. Istnieją różne rodzaje postu przerywanego.

 • ADF – polega na tym, że jesz mniej, ale tylko w określone dni. Przykładowo wybierając wariant 5:2 przez 5 dni w tygodniu jesz to, co zawsze, a przez 2 dni stosujesz post. Zaleca się, aby w dni postu ograniczyć kaloryczność posiłków do 75-85% dziennego zapotrzebowania.
 • TRF – ten rodzaj postu różni się od ADF tym, że stosuje się go każdego dnia - nie przez całą dobę, ale przez określony czas. Najpopularniejszy wariant 16:8 zakłada, że przez 16 godzin nie jesz nic, a wszystkie posiłki spożywasz w tzw. oknie żywieniowym trwającym 8 godzin.

Reguły dotyczące dni i godzin nie są sztywne. Istnieją różne warianty ADF i TRF, dlatego można dostosować je do własnych potrzeb i możliwości. Jeśli np. nie odpowiada Ci wariant 5:2, do wyboru masz 1:1, czyli 1 dzień jedzenia posiłków bez żadnych zmian i 1 dzień postu.  
 

Czy to dobry sposób na odchudzanie?


Rozważasz wprowadzenie postu przerywanego, ponieważ coraz częściej mówi się o tym, że pomaga w odchudzaniu? W takim razie, zanim wywrócisz swój jadłospis do góry nogami, dobrze zastanów się, czy faktycznie jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Faktycznie, tego typu sposób odżywiania może pomóc w walce z nadmiernymi kilogramami. Na razie jednak nie wiadomo czy jest on lepszym wyborem, niż dieta redukcyjna. Zarówno zdania naukowców, jak i osób stosujących tego typu post są podzielone. Poza tym to, czy dany sposób działa to kwestia indywidualna. Jednym jest łatwiej skupić się na spożywaniu dobrze zbilansowanych posiłków tylko w czasie okna żywieniowego. Z kolei inni mają z tym problemem. Kilkanaście godzin bez jedzenia jest dla nich nie do przeskoczenia i sięgają po niezdrowe przekąski.

Komu może pomóc post przerywany?


Stosowanie zasad postu może być dla niektórych prostsze, niż planowanie i przygotowywanie 4-5 posiłków na cały dzień. Może Twój styl życia wygląda tak, że łatwiej przeznaczyć Ci na to 8 godzin dziennie albo wyznaczyć 2 dni, gdy jesteś poza domem i spożywanie posiłków o mniejszej kaloryczności jest wygodniejszą opcją?

Po drugie zaletą jest to, że przechodząc na tego typu post nie dostajesz krótkiej listy produktów zalecanych. Niektóre diety odchudzające (np. kopenhaska, która zakłada wyeliminowanie m.in. produktów zbożowych) mogą być trudne do stosowania na co dzień. Decydując się na post ADF albo TRF nie ma takiego problemu. Zaleca się, aby jeść odpowiednio zbilansowane posiłki i kierować się zasadami zdrowego odżywiania. Nie musisz rezygnować ze zbóż, mięsa, nabiału czy innych ulubionych produktów. To kolejne ułatwienie dla osób zabieganych, które przy restrykcyjnych dietach mają jeszcze większy problem z dopasowaniem ich do trybu życia.

Jednak pamiętaj, że post przerywany pomoże Ci tylko wtedy gdy masz dużo silnej woli. Jeśli poza oknem żywieniowym w Twoim jadłospisie pojawią się niezdrowe przekąski (nawet małe w postaci batoników), nie osiągniesz pożądanych efektów.

Kto powinien zrezygnować z takiego sposobu na odchudzanie?


ADF czy TRF może ułatwiać walkę z nadmiernymi kilogramami, ale nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zacznijmy od przeciwwskazań zdrowotnych. Nawet post, w którym pojawia się kilka godzin lub dni przerwy, nie jest wskazany dla osób z cukrzycą. Tego typu sposób żywienia wiąże się u nich z ryzykiem wystąpienia hipoglikemii.

Nie zaleca się go również osobom z zaburzeniami odżywiania, a także dzieciom i nastolatkom znajdującym się w fazie intensywnego wzrostu. Poszczenie nie jest także najlepsze dla kobiet w ciąży. Choć w tym miejscu należy dodać, że stosowanie jakiejkolwiek diety redukcyjnej w czasie ciąży jest przeciwwskazane.

A jeśli nie masz cukrzycy, nie jesteś kobietą w ciąży i szukasz diety dla siebie, a nie swojego dziecka? W takim razie ADF czy TRF mogą okazać się pomocne w zrzuceniu nadmiernych kilogramów. O ile weźmiesz pod uwagę kilka kwestii.

Zacznij od wybrania odpowiedniego wariantu. Zastanów się, czy łatwiej będzie Ci pościć w wybrane dni, czy jednak okno żywieniowe jest lepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Poza tym zadbaj o dobrą organizację. Gdy wybierzesz już konkretny wariant pomyśl, które godziny lub dni będą najlepsze na post.

Dlaczego jest to tak ważne? Jeśli post ma przynieść spodziewane efekty, należy przestrzegać jego zasad. Nie ma ich dużo, ale nie każdy radzi sobie dobrze z powstrzymywaniem się od jedzenia przez dłuższy czas. Jeśli wiesz, że masz z tym problemem, zastanów się, czy nie lepsza będzie tradycyjna dieta redukcyjna? Być może będzie Ci łatwiej jeść 4-5 posiłków w ciągu dnia. Szczególnie jeśli masz problem z napadami „wilczego głodu”, gdy długo nic nie jesz.

4 komentarze:

 1. Nigdy nie robiłam takiego postu. Zainteresowałam się. Muszę więcej o tym poczytać

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że dla zainteresowanych tematem to bardzo przydatny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie z tym poszczeniem różnie bywa. Mam tyle alergii, że przestałam sobie tym zawracać głowę, jem kiedy jestem głodna.

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie dobry pomysł. Dieta uzupełniona zróżnicowanymi i zbilansowanymi posiłkami może przynieść pozytywne efekty jednak najlepiej sprawdzić na sobie. Jeśli ktoś nie ma czasu gotować zawsze może skorzystać z cateringu dietetycznego takiego jak na przykład Wygodna Dieta. W codziennym dbaniu o zdrowe posiłki może się to okazać dużą pomocą.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger