piątek, grudnia 02, 2022

Kaszka dla dzieci, czyli przepis na pożywny i zdrowy posiłek?

Kaszka dla dzieci, czyli przepis na pożywny i zdrowy posiłek?
 

Jesteś na etapie rozszerzania diety? A może szukać urozmaicenia posiłków dla swojego malucha? Zainteresuj się kaszkami dla niemowlaka, o których szerzej piszemy poniżej. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tego, dlaczego warto wprowadzić kaszki do diety dziecka oraz co powinno, a co nie powinno znaleźć się w ich składzie. Sprawdź!


Kaszki dla dzieci – co to właściwie jest?

 
Żywienie niemowląt przez pierwsze pół roku opiera się wyłącznie na mleku matki lub na mleku modyfikowanym. Z czasem jednak przychodzi czas na rozszerzanie diety. Poza warzywami, owocami, obiadkami i przekąskami są jeszcze kaszki, które świetnie nadają się nawet na pierwszy posiłek uzupełniający. Wiele się o nich słyszy, ale czym dokładnie one są?
 
Otóż kaszki to produkty zbożowe wspierające prawidłowy rozwój dziecka. Zawierają cenne witaminy oraz minerały i są źródłem dobrej energii. Bazą jest zazwyczaj ryż, kukurydza, owies, pszenica oraz gryka pochodzące z upraw i hodowli poddanych szczególnej kontroli. Do ich przygotowania wystarczy woda, ewentualnie mleko.

Skład pod lupą – zdrowe kaszki kontra niezdrowe


Każdy producent decyduje się na różne kompozycje składników, by w efekcie uzyskać różne rodzaje kaszek. Zgodnie z prawem nie może on jednak użyć wzmacniaczy smaku, sztucznych barwników ani konserwantów. Niewskazany jest olej palmowy i maltodekstryna. Ograniczono również ilość soli oraz cukru.

Najlepiej sięgajmy po prostu zdrowe kaszki dla dzieci bez cukru, wczytując się dokładnie w ich skład. Zacznijmy od kaszek jednoskładnikowych, w których znajduje się wyłącznie kasza lub mąka, ewentualnie z dodatkiem witaminy. Świetnym przykładem są kaszki marki Holle – jaglana (razowa mąka jaglana plus witamina B1), orkiszowa (razowa mąka orkiszowa plus witamina B1), owsiana (razowa mąka owsiana plus witamina B1) i wiele innych wariantów smakowych.

Wątpliwości budzą też mleczne kaszki dla niemowlaka, przygotowane na bazie mleka w proszku. Dziecko karmione piersią nie potrzebuje dodatkowej porcji mleka modyfikowanego. W zupełności wystarczy im bezmleczna kaszka na wodzie. Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym również wystarczy, ale jeśli chcemy połączyć z nim posiłek stały, przygotujmy kaszkę bezmleczną i dodajmy do niej ulubione mleko malucha. Do kaszki z powodzeniem możemy dodać świeże owoce zmiksowane lub w kawałeczkach, jak jabłko, banan, maliny, borówki czy gruszki. 

Jak podawać kaszkę dla niemowlaka – kilka wskazówek


Wprowadzając kaszkę do diety dziecka, postępujemy zgodnie z zasadą – porcja kaszy zastępuje jedno karmienie mlekiem (nie ma znaczenia, czy chodzi o mleko matki, czy o mleko modyfikowane). Świetnie sprawdzi się jako śniadanie lub kolacja, choć na początku maluch zje zapewne tylko jedną łyżeczkę.

Co ciekawe, kaszki są nie tylko samodzielnym posiłkiem, ale można też wykorzystać je na przykład do zagęszczenia zupy, sosu czy przecieru. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia nie ma znaczenia, czy zaczniemy rozszerzanie diety dziecka od kaszki glutenowej, czy od kaszki bezglutenowej.

Niewskazane jest natomiast podawanie dziecku kaszki z mlekiem w butelce. Wówczas montowany jest smoczek z większym przepływem i dziecko może się łatwiej zakrztusić. Dodatkowo zalecane jest jak najwcześniejsze odzwyczajanie malucha od butelki z uwagi na możliwe wady wymowy i wady zgryzu.

Podsumowując, nie ma co demonizować kaszek dla dzieci, bo o ile ich skład jest krótki i konkretny, bez zbędnych i szkodliwych dodatków, to stanowi ona pełnowartościowy posiłek. Wystarczy zachować umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem!
 
Kaszka dla dzieci, czyli przepis na pożywny i zdrowy posiłek?

2 komentarze:

  1. Ja jestem teraz na etapie tego, żeby Kalinka w ogóle chciała coś zdrowego jeść.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze przyznam, że początki są najlepsze - jak dziecko nie zna wszystkich smaków ;)

      Usuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger