czwartek, lipca 21, 2022

Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu - to możliwe!

Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu - to możliwe!
 

Kuchnia to bez wątpienia centrum każdego mieszkania oraz domu. Miejsce, w którym spędzamy wiele czasu. Przyjemnością jest, kiedy możemy przygotowywać posiłki w ergonomicznym oraz stylowym wnętrzu. Aranżacja kuchni wymaga jednak poświęcenia większej ilości czasu - szczególnie, jeżeli mówimy o kuchni w małym mieszkaniu. Wówczas możemy napotkać się z niemałymi trudności - zarówno w jej zaprojektowaniu, jak i funkcjonalnym i estetycznym urządzeniu. Jak zagospodarować przestrzeń tak, aby była ona maksymalnie funkcjonalna? 


Funkcjonalna kuchnia dla singli i par


Osoby zamieszkujące mieszkanie samotnie lub jedynie z drugą osobą, nie muszą nadmiernie rozbudowywać kuchennej zabudowy. Wiele miejsca zaoszczędzimy wówczas, decydując się na zakup mniejszych niż standardowej wielkości urządzeń AGD. Wystarczający będzie tu jednokomorowy zlew bez ociekacza, zmywarka o szerokości 45 cm oraz dwupalnikowa płyta do gotowania. Nierzadko wybieranym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest także mała lub wąska lodówka oraz zamrażarka umieszczana pod blatem.

Szafki kuchenne muszą być z kolei zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić możliwie dużo miejsca do przechowywania. Górne szafki powinny zaczynać się od razu przy suficie. Tylko w taki sposób wykorzystamy całą dostępną wysokość wnętrza. Uwzględnijmy tu szafki narożne - to one pozwolą nam jeszcze bardziej powiększyć przestrzeń przechowywania akcesoriów kuchennych. 

Mała kuchnia dla większych rodzin


Nierzadko zdarza się, że 4-osobowe rodziny mieszkające w bloku, również posiadają niewielkich rozmiarów kuchnię. Jak poradzić sobie z tym rozwiązaniem? Z pewnością nie sprawdzą się tu już mniejszej wielkości urządzenia AGD czy dwupalnikowa płyta do gotowania. Musimy zainwestować w standardowej wielkości piekarnik, zlew czy zmywarkę o szerokości 60 cm. Koniecznością będzie także pełnowymiarowa lodówka. Ciekawym rozwiązaniem w takim przypadku będzie podwieszany zlewozmywak, dzięki czemu jego ranty nie będą wychodzić na powierzchnię blatu, a tym samym zyskamy kilka dodatkowych centymetrów do przygotowania posiłków.

Oferty podwieszanych zlewozmywaków możesz sprawdzić: https://www.ceneo.pl/Zlewozmywaki/Montaz:Podwieszane.htm
 
Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu - to możliwe!

Jak jeszcze zyskać miejsce na blacie?


Doskonałym rozwiązaniem do małych kuchni jest połączenie ich z salonem. Powstanie wówczas aneks kuchenny, dzięki któremu zyskamy nie tylko dodatkowe metry, ale też funkcje. Takie rozwiązanie będzie sprzyjać też codziennym kontaktom z bliskimi. W aneksie możemy umieścić niewielkich rozmiarów wyspę kuchenną, która spełni dwie funkcje. Pierwszą z nich będzie uzyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania - umieszczenie szafek pod blatem. Druga to oczywiście więcej blatu roboczego, który posłuży nam do przygotowywania posiłków. 

Optyczne powiększenie małej kuchni


Jak optycznie powiększyć małych rozmiarów kuchnię? Odpowiedzią jest: minimalizm. W niewielkich kuchniach nie powinno znajdować się dużo dodatków stojących na blacie. Co ważne, powinien panować w nich ład. Warto, aby kolory małej kuchni były jasne - optycznie nadadzą one wrażenia otwartej przestrzeni. To samo dotyczy mebli. Decydując się na wybór zabudowy kuchennej, powinna być ona lekka i nowoczesna. Ciężkie meble z dużą ilością zdobień oraz masywnym kształtem obciążyłyby bowiem pomieszczenie. Przechodząc do materiałów - dobrze, aby odbijały one światło. Idealnym przykładem będzie tu zlewozmywak granitowy w jasnym kolorze. Chcąc jeszcze bardziej powiększyć przestrzeń, zainwestujmy w meble wykończone na wysoki połysk.

Zlewozmywaki granitowe znajdziesz tutaj: https://www.ceneo.pl/oferty/zlewozmywaki-granitowe

Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu - to możliwe!

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe pomysły na zagospodarowanie przestrzeni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie wiem czy to zależy od tego, czy ktoś jest singlem czy od trybu i stylu życia. Ja kiedy byłam singielką, też miałam sporo przestrzeni w kuchni, bo po prostu uwielbiam gotować. Jeśli ktoś je na mieście i nie gotuje, wtedy to co przeznaczone jest dla singli w tym artykule z pewnością sprawdzi się u niego. Myślę więc, że po pierwsze styl życia, po drugie wielkość rodziny...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger