wtorek, września 24, 2019

Plastik fantastik, czyli ekologiczna książeczka dla dzieci o plastiku, śmieciach i recyklingu - recenzja


Czy ktoś z Was potrafi sobie wyobrazić życie bez plastiku?
A wiecie, że ludzie zużywają go ponad 300 milionów ton rocznie i liczba ta stale rośnie!
Być może nie wiele osób przejmuje się grożącą katastrofą ekologiczną, bo to może nie nastąpi teraz czy jutro, ale z pewnością wpłynie na nasze przyszłe pokolenia.
Dlatego moim zdanie bardzo ważną rzeczą jest uświadomienie innych w takich właśnie ważnych kwestiach i uczenie dzieci od najmłodszych lat o plastiku, śmieciach oraz recyklingu.


 Całkiem niedawno, ponieważ 20 września miała premiera książki "Plastik fantastik?", która powstała w Korei Południowej, a prawda do niej sprzedano już do 11 krajów.


Książka w sposób dokładny i atrakcyjny opowiada o tym jak powstał plastik, dlaczego go tak chętnie używamy w hurtowych ilościach i o jego negatywnych skutkach w nadprodukcji.


Fakt, wynalezienie plastiku było naprawdę potrzebne, bo np. jednorazowe, sterylne strzykawki zapewniły bezpieczeństwo w trakcie leczenia.
Mimo wszystko jego ogromna produkcja aktualnie jest kolosalnym problemem.
Wszędzie możemy ujrzeć plastik, który zalega dosłownie wszędzie...Czy plastik bardziej pomaga nam w życiu codziennym, czy raczej szkodzi?

Te same cechy, które sprawiają, że zaczęliśmy stosować plastikowe wyroby tak powszechnie - a więc trwałość, niska cena, łatwość modelowania, ładne kolory - powodują też ogromne problemy dla środowiska naturalnego. Nadużywanie plastiku oraz jego nadprodukcja spowodowały, że jest go wszędzie pełno. Naukowcy szacują, iż jeśli do roku 2050 nic się nie zmieni, to w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb! 
Podsumowanie:

 Pamiętam jak jeszcze w czasach szkolny były akcje ze zbieraniem plastikowych butelek lub klasowe wycieczki do lasu, aby uprzątnąć śmieci.
Plastik w dzisiejszych czasach to... plaga.
I jak wspomniałam, czasami naprawdę można mu dużo zawdzięczać, ale w wielu przypadkach wcale nie jest aż taki potrzebny.
Tym bardziej, że na świecie jest jego bardzo wielka nadprodukcja, która negatywnie wpływa nie tylko na ekologię, ale także i na nasze zdrowie.


Książka ta jest wielką skarbnicą wiedzy zawierającą mnóstwo praktycznych porad mających na celu zmniejszenie codziennego zużycia plastiku.
Całość jest bardzo ładnie wydana, a kolorowe ilustracje zachęcają młodego czytelnika do prześledzenia całej publikacji.


Dbajmy o nasze środowisko!
My może na tym nie zdążymy zyskać, ale nasze wnuki oraz dalsze pokolenia na pewno TAK! 


Dane o książce:

Tekst: Eun-Ju Kim
Ilustracje: Ji-Won Lee
Liczba stron: 40
Format: 21,5 x 27 cm
Oprawa: twarda
Premiera: 20.09.2019
Wiek: 5+
Wydawnictwo: Babaryba


A czy Wy staracie się ograniczać zużycie plastiku i w jaki sposób dbacie o środowisko?
Dajcie znać w komentarzach.

4 komentarze:

 1. Dobrze, że takie książeczki są wydawane.

  OdpowiedzUsuń
 2. dobrze, że można uczyć dzieci w ten sposób :) my redukujemy powoli ilość plastiku :) na razie zrezygnowaliśmy z butelkowanej wody (a były to 2-3 butelki wody dziennie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy krok, nawet ten najmniejszy to już krok do sukcesu!

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger