środa, kwietnia 24, 2019

Szmata. Gdy piłka nożna staje się przekleństwem - recenzja


"Szmata" to książka, której autorem jest Tomasz Łapiński - były reprezentant Polski w piłce nożnej.

Wbrew pozorom książka nie jest biografią autora - a powieścią dotyczącą świata futbolu.
Przedstawiona historia to fikcja, lecz istnieją w niej nawiązania do realnych zdarzeń oraz postaci.
W końcu autor przez wiele lat obracał się w piłkarskim świecie.
Ten fakt sprawił, że książka jest naprawdę ciekawa i zbliżona do rzeczywistości.


Narratorem powieści jest główny bohater, czyli Roman Dzwonecki, obrońca i kapitan klubu Centrum Warszawa, który wielkimi krokami zbliża się do końca swojej kariery sportowej. 


Książka nie opowiada jedynie o samej piłce nożnej, ponieważ pojawiają się w niej treści związane z alkoholem, narkotykami, hazardem, seksem czy też przemocą. 


Z opisu wydawcy...

 Nic nie jest oczywiste, gdy piłkarska fikcja miesza się z polską rzeczywistością…


Czy wiesz, jak to jest, gdy próbujesz prowadzić proste, szczęśliwe życie, a cały świat stara ci się to za wszelką cenę uniemożliwić? Roman Dzwonecki, zawodnik występującego w Superlidze Centrum, zmaga się z tym problemem od wielu lat. Bo w piłkarskiej szatni, w której co drugi zawodnik jest zamieszany w korupcję, trener nie ma żadnej kontroli nad piłkarzami, a hazard, alkohol i seks bez zobowiązań są na porządku dziennym, trudno pozostać normalnym.

Jak zareagujesz, kiedy twoje życie nagle zmieni kierunek o sto osiemdziesiąt stopni? Zamierzasz się poddać czy będziesz walczyć do samego końca? A może zrobisz z siebie szmatę?


Inni o książce:

"Tomasz Łapiński to bez dwóch zdań jedna z najbardziej nieszablonowych postaci polskiego futbolu w ostatnich 30 latach. Z talentem nie tylko do piłki, ale też fotografii czy filmu. Tym razem napisał książkę, będącą wybuchową mieszanką własnych doświadczeń z boiska, zmysłu obserwacji oraz… fantazji."

Krzysztof Stanowski, Weszło

"Nienawidziłem przeciwko niemu grać. Był najszybszym środkowym obrońcą, z którym kiedykolwiek się mierzyłem. Przemawiał na boisku, bo poza nim był typowym niemową. Nie miał czasu gadać – zajęty był paleniem papierosów i kręceniem wąsa. Cieszę się, że zdecydował się zabrać głos w książce. W końcu niejedno widział!"

Wojciech Kowalczyk, Weszło, kumpel Łapy z boiska

"Znacie zapach piłkarskiej szatni, jej specyficzny język? Znacie? To przeczytajcie. To nie jest „kolejna biografia kolejnego piłkarza”. To pełnokrwista fabuła powstała w głowie i spisana ręką byłego zawodnika. Zaorski, Smarzowski, Łapiński – tak mi się to układa. Połkniecie tę opowieść góra w 90 minut plus doliczony czas gry."

Tomasz Smokowski, Polsat Sport

Podsumowanie:

Po "Szmatę" powinni sięgnąć nie tylko kibice futbolu, którzy mogliby spojrzeć na piłkę nożną z innej perspektywy, bo to nie tylko gra na boisku.
Jestem pewna, że książka przypadnie do gustu również osobom mniej interesujących się zaprezentowaną dyscypliną, ponieważ jest naprawdę bardzo ciekawa.
Nie chodzi w niej głównie o sport, a o ludzi, uczucie, emocje...
Jestem trochę zaskoczona, bo całość przeczytałam z... przyjemnością.
Dodam jeszcze, że ze względu na niektóre wątki oraz ostry język i przekleństwa to powieść bardziej dla dorosłych.


Polecam!

Dane o książce:

 Autor: Tomasz Łapiński
Liczba tron: 356
Format: 14 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non

To kto sięgnie po tą nowość na rynku wydawniczym?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger