piątek, stycznia 04, 2019

Zdrowe dania dla bobasów i brzdąców - recenzja


Chyba każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, prawda?
Z doświadczenia też wiem, że sporo osób popełnia wiele błędów dotyczących ich żywienia.
Myślę, że to po prostu nieświadomość...
  Naprawdę nie o to chodzi, aby nasza pociecha tylko jadła!
Ważne jest co ona je...


Kształtowanie preferencji żywieniowych w pierwszych latach dziecka ma ogromny wpływ na jego rozwój oraz zdrowie, nawet te w dalszej przyszłości!
 Osobiście należę do grupy mam, które nie posiadają dziecka niejadka i jestem bardzo zadowolona, że nie borykam się z problemami jedzeniowymi u swojej córki.
Owszem, początkowo strasznie tego się bałam, a teraz jestem szczęśliwa, iż moja 19,5 miesięczna Natalia codziennie "wcina" brokuły, zje brukselkę, jogurt naturalny, kaszę jaglaną lub na przykład owsiankę.
I zaznaczę, że nie jest to dlatego, że mam szczęście, ale temu, iż od początku konsekwentnie dążyłam do takich nawyków.
Nie zmuszałam, nie rezygnowałam, nie dosładzałam...
Wiem, że wielu rodzicom może zabraknąć cierpliwości lub odpowiedniej wiedzy, która pomogłaby odpowiednio skomponować pełnowartościowe posiłki dla swojego dziecka.
Tym bardziej jest to utrudnione, gdy dziecko z różnych względów nie je wszystkiego.

Dlatego doskonałą pomocą może okazać się książka "Zdrowe dania dla bobasów i brzdąców", która została napisana z myślą o dzieciach w wieku od 4 miesięcy do 3 lat.


Jest ona nie tylko pełna ciekawych przepisów, ale również to wielka skarbnica bardzo cennych wskazówek na temat sposobu przechowywania żywności, jej odpowiedniego wyboru między innymi ze względu na alergeny, zalecanych wielkości porcji na danym etapie rozwoju dziecka oraz bezpiecznego przygotowywania posiłków.Pod względem żywieniowym książka została podzielona na 4  działy:

1. Proste puree dla niemowląt powyżej 4. miesiąca - wprowadzania pokarmów stałych.
2. Potrawy dla niemowląt powyżej 6. miesiąca - bogactwo smaków.
3. Potrawy dla maluchów powyżej 12. miesiąca - pierwsze posiłki.
4. Przekąski dla maluchów powyżej 12. miesiąca - zabawne jedzenia.


Obok przepisów wyszczególniono ich ważne w rozwoju dziecka składniki odżywcze - tak, by mieć pewność, że dieta dziecka jest pełnowartościowa. 


Podana jest między innymi zawartość białka, wapnia, żelaza, błonnika pokarmowego, choliny oraz kwasów tłuszczowych omega-3 w jednej porcji. 

Wśród różnorodnych propozycji zawartych na 136 stronach książki znaleźć można zdrowe pomysły na śniadania, zupy, dania obiadowe, a także kolorowe przekąski, wypieki i desery.Wszystkie receptury zostały opatrzone apetycznymi zdjęciami.


Prawda, że takie jedzenie może skusić nawet bardzo wybredne dziecko?

Podsumowanie:

Jak już wcześniej wspomniałam, książka ta jest dosłownie kopalnią wiedzy.
Jej autorki w sposób bardzo przystępny opisały mnóstwo ważnych zagadnień, które powinien znać każdy rodzić.
Naprawdę czasami jest mi przykro jak mama czy tata kupują dla swoich pociech "zdrowe" słodycze, wodę i kaszkę smakową pełną cukru lub przeróżne przetworzone jedzenie, ponieważ producent twierdzi, że jest ono przeznaczone dla dzieci.
Do tego dochodzą kolorowe reklamy, które uwielbiają już starsze maluchy i wspaniali dziadkowie uwielbiający rozpieszczać swoich wnuków.
Prawda?
Dlatego "Zdrowe dania dla bobasów i brzdąców" pomogą ukształtować właściwe nawyki żywieniowe od początku rozszerzania diety, aby dziecko miało również zapewnione odpowiednie składniki odżywcze, które także zostały opisane.
A mając pod ręką mnóstwo różnorodnych oraz jednocześnie nieskomplikowanych przepisów to nie powinno być większym problemem.
Przyznam szczerze, że sama oglądając zdjęcia zjadłabym niejedno zaprezentowane danie.


Polecam!

Dane o książce:

 Autorki: Cricket Azima, Shazi Visram  
Liczba tron: 136
Format: 22,3 x 24,1 cm
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Egmont

2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Miłego dnia!

Copyright © 2014 Di bloguje , Blogger